Wizyta partnerska IX

W dniach 26 – 30 września  2012 r. odbyła się kolejna wizyta partnerska projektu Comenius, tym razem w Polsce. Szkoła Podstawowa w Świdrach przygotowywała się do niej już w ubiegłym roku szkolnym, gdyż każdy z partnerów musiał wcześniej otrzymać informację o wizycie i zarezerwować sobie hotel oraz przelot do Polski.  Wszyscy partnerzy przybyli do Hotelu Janusz w Siedlcach, gdzie byli zakwaterowani w trakcie całej wizyty. W środę wieczorem w hotelowej restauracji przywitaliśmy naszych gości i został im przedstawiony program wizyty. W wizycie partnerskiej wzięły udział wszystkie kraje tj. Francja-Bretania- 2 osoby, Francja –Prowansja – 3 osoby, Niemcy – 2 osoby, Finlandia – 2 osoby, Walia – 2 osoby, Węgry – 4 osoby oraz Polska.

W czwartek (27.09)  rano  goście przybyli do Szkoły Podstawowej im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Świdrach i w tradycyjny polski sposób, chlebem i solą,  zostali przywitani przez panią Dyrektor oraz przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego.  Goście udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekali na nich uczniowie naszej szkoły, dzieci zaśpiewały „Na powitanie wszyscy razem” oraz Hello, hello w języku angielskim.  Nasi goście zajęli przygotowane dla nich miejsca a następnie koordynator projektu Elżbieta Domańska oraz Dyrektor Szkoły Agnieszka Śledź powitały gości. Następnie każda ze szkół projektu została przedstawiona i wręczyła uczniom naszej szkoły drobne upominki. Goście natomiast otrzymali ręcznie wykonane medale, które były nagrodą za dotychczasową pracę, kubki z Polskim Orłem oraz długopisy z logo projektu.

Następnie goście zwiedzili naszą szkołę i byli bardzo zachwyceni jej wyposażeniem oraz dobrymi warunkami pracy dla uczniów  i nauczycieli. Bardzo zazdrościli nam nowej sali gimnastycznej i dużych klas lekcyjnych. Po krótkiej przerwie obejrzeli lekcję wychowania fizycznego, którą poprowadziła Pani Jolanta Conkała, nauczyciel wychowania fizycznego,  w klasie VI. Uczniowie zaprezentowali naszym gościom podstawowe zasady gry w RINGO. Jednym z zadań naszego projektu jest nauczyć naszych kolegów zasad gry w Ringo, która jest naszą grą projektową, a także typowo polską grą drużynową. Następnie uczniowie klasy szóstej zaprosili naszych gości do wspólnej zabawy oraz uczyli ich podstawowych rzutów i chwytów a następnie rozegrali mecz. Gra bardzo się podobała naszym gościom, którzy stwierdzili, że jest prosta do nauczenia i nie wymaga dużych nakładów oraz można w nią grać wszędzie. Zaskoczeniem dla nas było, że nasi goście nie widzieli nigdy kółka do gry w ringo i wyrazili chęć kupienia sobie tego prostego przyrządu do swoich szkół.

Po sportowych emocjach wszyscy udaliśmy się do szkół w gminie Łuków. Bardzo chętnie przyjęła nas Pani Dyrektor Dorota Goławska w Szkole Podstawowej w Czerśli, która dwa lata temu prowadziła projekt Comenius. Goście byli zauroczeni wyglądem szkoły, miłym przyjęciem i bardzo dobrymi warunkami pracy a pięknie umalowane ściany stołówki, w motywy z bajek, zachęciły  ich do powielenia tego projektu w swoich szkołach.  Bardzo mile przyjęła nas również Pani Dyrektor Ewa Sych w Zespole Szkół w Zalesiu, największej w naszej gminie placówce. Nasi goście byli bardzo zachwyceni szkołą, jej wyposażeniem, pracownią językową i laboratorium chemicznym oraz dużą salą gimnastyczną.

Pełni wrażeń z wizyty w trzech szkołach Gminy Łuków przybyliśmy do Urzędu Gminy w Łukowie, gdzie zapadają ważne decyzje dotyczące oświaty w naszej gminie. Pod nieobecność Pana Wójta honory gospodarza pełnił  Sekretarz Gminy  Pan Janusz Jezierski. Pan Sekretarz przywitał gości i przedstawił im w krótkim skrócie jak pracuje  ten urząd i jak wygląda organizacja oświaty na tym obszarze.  Nasi goście  w podziękowaniu za miłe przyjęcie wręczyli upominki Panu Sekretarzowi otrzymując w zamian materiały promujące Gminę Łuków.

W godzinach popołudniowych powróciliśmy do szkoły w Świdrach, gdzie rodzice naszych uczniów przygotowali wspaniałe przyjęcie dla gości. Wszystkie przygotowane przez nich potrawy smakowały gościom, którzy stwierdzili, że polska kuchnia jest bardzo smaczna i zdrowa. Ponadto mieli okazję uczestniczyć w dyskotece z okazji Dnia Chłopaka a także wziąć udział w wyborze ” Mistera „ szkoły. Wdzięczni za miłe przyjęcie i pełni wrażeń goście wrócili do hotelu.

W piątek ( 28. 09.12) nasi partnerzy mieli okazję uczestniczyć we wspólnej  wycieczce z uczniami do Kazimierza Dolnego, Woli Okrzejskiej i Woli Gułowskiej. Lokalne atrakcje i ciekawe architektonicznie budowle oraz miejsca pamięci narodowej pomogły gościom zapoznać się z historią Polski, a pobyt w muzeum Henryka Sienkiewicza i na jego kopcu pokazał im również wybitne osiągnięcia naszej kultury. Mamy nadzieję, że Henryk Sienkiewicz byłby bardzo zadowolony z  międzynarodowego towarzystwa a nasi uczniowie mieli wspaniałą okazję do rozmawiania w języku angielskim a także zdobyli ważny argument aby się uczyć języków obcych.

Ciekawym punktem programu w Woli Gułwskiej były, obok zwiedzania „Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków”,  warsztaty artystyczne z rzeźbiarzem  Panem Adamem Wydrą oraz jego13-letnią  uczennicą, mającą na swoim koncie wiele wyrzeźbionych prac. Nasi goście mogli obserwować jak powstają płaskorzeźby, narzędzia pracy rzeźbiarza a sami wykazali się talentem artystycznym, gdyż każdy z nich miał za zadanie ozdobić róże wyrzeźbione przez Pana Wydrę. Prace były bardzo piękne a ich efekt  oszałamiający. Zajęcia warsztatowe oraz zwiedzanie wystawy polskiej kultury ludowej wywarły na naszych gościach duże wrażenie i sprawiły im dużą radość.

Sobota ( 29.09.12) to dzień, który pokazał naszym partnerom pełen przekrój historii Polski. Rozpoczęliśmy od Kozłówki. Pałac Zamojskich w Kozłówce ze swoim przepychem i piękną architekturą zachwycił gości i potwierdził, że w tamtych czasach polscy książęta nie szczędzili funduszy na wprowadzanie w swoich pałacach najnowszych trendów  kultury europejskiej a koleżanka z  Francji – Marie, stwierdziła, że ogród w Kozłówce jest taki jak ten w Wersalu.

Kolejnym celem naszej wycieczki był Majdanek. Większość naszych gości nigdy nie miała okazji zobaczyć jak wyglądały  faszystowskie obozy koncentracyjne. Łzy wzruszenia, które płynęły z oczu naszych partnerów powiedziały nam wszystko a opowiadanie naszego przewodnika u  wielu z nich zmieniło ich wiedzę na ten temat.

Lublin bardzo podobał się gościom, część z nich zwiedziła Stare Miasto a część dokonała zakupów w Galerii Plaza. Wieczór zakończyliśmy w wiejskiej chacie, bo taki wystrój posiada znana w Lublinie restauracja „Chata”. Tradycyjne potrawy, których skosztowali nasi goście potwierdziły, że tradycyjna kuchnia polska jest zdrowa, pyszna i tania!

Bogatsi  o nowe wrażenia,  doświadczenia oraz informacje o Polsce  goście wrócili do Siedlec do Hotelu Janusz. Tam też pożegnaliśmy naszych przyjaciół, którzy podziękowali wszystkim osobom, które sprawiły, że ich pobyt był bardzo ciekawy i miły. Partnerzy Projektu Comenius składają podziękowania dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom oraz ich rodzicom za miłe przyjęcie w szkole w Świdrach, Dyrektorom Szkół: Pani Dorocie Goławskiej i pani Ewie Sych za pokazanie im wzorowo zarządzanych  placówek oświatowych, Pani Dyrektor  Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułwskiej- Renacie Pawlikowskiej za pokazanie nowych pomysłów  twórczej pracy dla uczniów.

Następne spotkanie partnerów odbędzie się we Francji – Prowansji pod koniec listopada br. a przez ten czas mamy do wykonania wiele prac tj książkę kucharską potrawami z naszych krajów, urządzimy Dzień Sportu oraz wiele spotkań na Skype.

Sprawozdanie z przebiegu wizyty przygotowała:

koordynator Projektu Comenius Elżbieta Domańska.