XXVI Międzywojewódzkie Biegi Pamięci Generała Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej

 

 W dniu 6 kwietnia 2017 roku w Woli Gułowskiej odbyły się XXVI Międzywojewódzkie Biegi Pamięci Generała Franciszka Kleeberga. Zimna i deszczowa pogoda nie wystraszyła uczniów Zespołu Szkól w Świdrach do licznego udział w tych zawodach. Naszą szkołę reprezentowały: przedszkolaki, klasy I – III i klasy starsze IV – VI. Łącznie w dziewięciu kategoriach wiekowych wystartowało 298 zawodników z dziewięciu szkół. Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe, dyplomy i medale. Czekała również ciepła herbatka i słodki poczęstunek.

Na starcie, jako pierwsze stanęły przedszkolaki i pobiegły na dystansie 200 metrów. W łącznej punktacji nasze maluchy drużynowo zajęły I miejsce. Najlepiej pobiegły:
I m-ce Nikola Suska, II m-ce Adam Suchodolski, III m-ce Aleksandra Szczygielska. W biegu tym startowali również: Izabela Kulik, Mikołaj Dybciak, Kamila Krasnodębska.

Dziewczęta z klas I – IV pobiegły na dystansie 600 m i tu wielką radość sprawiła sobie i swoim opiekunom Klaudia Nurzyńska (kl. II), która zajęła III miejsce. Joanna Kazanecka z klasy V rocznik 2006 zajęła V miejsce.

Na trasie biegu pobiegły: Katarzyna Świderska, Marta Goławska, Natalia Zabłocka, Oliwia Szaniawska, Julia Łazuga, Małgorzata Kazanecka, Maja Kiełczykowska i Iwona Szczygielska.
Magdalena Oskroba reprezentowała naszą szkołę w biegu na 600 m.

Chłopcy z klas I – IV zmierzyli się z dystansem 600 m. Piotr Kiełczykowski (kl. III) zajął IV miejsce, a Michał Mościcki (kl. IV) zajął V miejsce. W biegu uczestniczyli również Paweł Łazuga, Bartosz Kędziora, Piotr Filutowski, Rafał Sulowski oraz Konrad Guzek i Rafał Zalewski.

Najliczniejszą grupą biegową była kategoria chłopców z klas V- VI na dystansie 1000 m. Piotr Szczygielski i Sebastian Laskowski prowadzili podczas tego biegu rywalizację z mistrzem województwa na dystansie 1000 m i na mecie nie wielu dali się wyprzedzić.      Ostatecznie Piotr Szczygielski zajął II m-ce, a Sebastian Laskowski był III. Jako piąty zawodnik dobiegł Mateusz Sosnowski, a siódmy na mecie był Kacper Ptasiński. W biegu uczestniczyli również: Dawid Świderski, Marcin Krasnodębski, Norbert Odalski, Bartłomiej Szczygielski, Hubert Suchodolski i Maciej Wenerski.

Po podliczeniu punktów w kategorii dziewięciu szkół podstawowych zajęliśmy II miejsce drużynowo, ustępując tylko uczniom ze Szkoły Podstawowej w Ząbkach, która bardzo licznie przyjechała aż spod Warszawy na te zawody.

Zawodom towarzyszyły ogromne emocje, gdyż nie wszystkim uczestnikom udała się dobiec do mety. Trasa biegu wyznaczona była na różnym podłożu. Było trochę gruntu trawiastego, był beton, był asfalt, był chodnik, było z górki, było pod górkę i było trochę błota.  W takich warunkach trzeba było się wykazać nie tylko sprytem, ale i odpowiednimi umiejętnościami i radzeniem sobie z przeciwnościami pogodowymi. Naszym uczniom wyszło to bardzo dobrze. Do szkoły przywieźliśmy dwa puchary, osiem dyplomów 
i sześć medali oraz indywidualne nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczniom dziękujemy za sportowy trud i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunami zawodników z Zespołu Szkół w Świdrach były: p. Jolanta Conkała, p. Dorota Mościcka i p. Barbara Gajo.

Starsza grupa wraz ze swoim nauczyciel wychowania fizycznego i historii p. Jolantą Conkała swoje sportowe zmagania połączyła z poznaniem historycznych walorów Woli Gułowskiej i udała się do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.

W nagrodę za udział w XXVI Międzywojewódzkich Biegach Pamięci Generała Franciszka Kleeberga wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Ząbkach zwiedziła Muzeum Kleeberga. Pan przewodnik oprowadził nas po audiowizualnych salach, gdzie młodzież mogła poznać zarys historycznych działań wojennych z tamtego regionu. Wrażenia dźwiękowe, krótkie, ale bardzo wymowne filmy przybliżyły uczniom wydarzenia z II wojny światowej tj. kampanii wrześniowej 1939 r.

Po wyjściu z sali wszyscy byli zadowoleni, a zarazem wzruszeni, że mogli zwiedzić nieduże, ale wielkie w treści historyczne, muzeum walk z II wojny światowej.