Pasowanie na czytelnika – pierwszaki czytelnikami

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie, członkowie klubu czytelniczego i aktywu bibliotecznego  wprowadzili  pierwszoklasistów w świat bajek i baśni oraz uczyli  poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Najmłodsi uczniowie musieli wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece.
Ze wszystkimi zadaniami pierwszaki poradziły sobie doskonale. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać i szanować książki. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.