DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma  na  celu  inicjowanie  i  propagowanie  działań  na  rzecz  bezpiecznego dostępu  dzieci  i  młodzieży   do  zasobów  internetowych.  Organizatorem  wydarzenia  w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji. W tym roku  DBI obchodzono 6 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowano pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

W  naszej  szkole  odbyły  się  zajęcia  edukacyjne poświęcone  bezpieczeństwu „dzieci w sieci”. Uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w Internecie i rozwiązywali quizy. Wszystkim  udało  się  odpowiedzieć  na pytania i wejść na wyższy poziom. Gratulacje! 15 lutego  odbyła się również akademia, promująca bezpieczne korzystanie z Internetu,  podczas której uczniowie klasy VII zaprezentowali zagrożenia, które czyhają  na nierozsądnych  użytkowników  sieci oraz przypomnieli zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetu. Podczas tegorocznych obchodów DBI  zwróciliśmy uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, gdyż każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. W ramach obchodów DBI ogłaszamy konkurs plastyczny na plakat pt. „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizowały p. Marzena Szczygielska – nauczyciel zajęć komputerowych i p. Edyta Łukasik – pedagog szkolny.