Biała Szkoła

Uczniowie klas III – VII Zespołu Szkół w Świdrach w dniach 28 lutego 2018 r.  – 4  marca  2018 r. wyjechali na  białą  szkołę, na Podhale. W ramach zajęć „białej szkoły” uczniowie poznawali kulturę i historię Podhala, wzięli udział w spotkaniu z góralem w Białym Dunajcu, który snując, przy ognisku, opowieści o życiu górali przybliżał uczniom gwarę i muzykę góralską. Zwiedzali Zakopane, nauczyli się jazdy na nartach na stokach w Zakopanem na stoku Harenda, Czarnej Górze na stokach Koziniec i Litwinka, pod fachowym okiem instruktora p. Zbigniewa Olkowicza. Zażywali relaksujących kąpieli na basenach termalnych „Gorący Potok” w Szaflarach. W Zakopanem korzystając z technologii IT samodzielnie wyszukiwali wyznaczone punkty i odnajdowali trasę. Podziwiali panoramę polskich Tatr, która podczas pięknej pogody robiła niesamowite wrażenie. Udało się obejrzeć też miejsce skoków narciarskich, Wielką Krokiew. A w sąsiedztwie Wielkiej Krokwi jedną z największych zimowych atrakcji miasta Śnieżny Labirynt należący do największych w świecie, przejście którego zajmuje kilkadziesiąt minut. Odwiedzili stary Cmentarz Zakopiański na Pęksowym Brzysku, a tam grób sławnego pisarza dla dzieci Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru Krupówkami zakupili pamiątki i słynne oscypki góralskie. W drodze powrotnej obejrzeli Krakowski Wawel, odwiedzili grób państwa Kaczyńskich. Na rynku Starego Miasta podziwiali Wieżę Mariacką i Sukiennice. Zrobiliśmy sobie zdjęcia z „krakowiakiem” przy pomniku Adama Mickiewicza i kupiliśmy słynne krakowskie obwarzanki zwane również bajglami.
Uczniowie wrócili zadowoleni, że udało się tyle zwiedzić i poznać krajobraz południowej Polski. Wszyscy wyrazili chęć ponownego zimowego wyjazdu w góry.

Wyjazd zorganizowała i opiekę nad uczniami sprawowała p. Marzena Szczygielska.