„Chłopcy z Placu Broni”

13  kwietnia  2018  r. na  żywo  z  Teatru  Pinokio  w  Łodzi  klasy V i VI oglądały jedną z wyjątkowych lektur – „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
Realizacja    spektaklu    była    współfinansowana    ze   środków   Ministerstwa   Kultury   i  Dziedzictwa  Narodowego  w  ramach  programu  „Wydarzenia  artystyczne  dla  dzieci  i młodzieży 2017” oraz Urzędu Miasta Łodzi. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
 „Plac”, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności. W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających  w grupie norm i ideologii. Głównym zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się  małe  i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje -Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać dziecięcej wrażliwości, zabawy   i  radości.  „Chłopcy  z  Placu  Broni”   na podstawie powieści Ferenca Molnara w przekładzie Tadeusza Olszańskiego, w adaptacji – Martyny Lechman / Konrada Dworakowskiego, scenografia – Marika Wojciechowska, muzyka – Piotr Klimek, konsultacje – Jacek Owczarek (ruch sceniczny), Stanisław Madej (akrobacje). Obsada – Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Małgorzata Pawluk (gościnnie), Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska, Mateusz Barta (gościnnie), Łukasz Batko, Maciej Cempura (gościnnie), Krzysztof Ciesielski, Piotr Michalczuk (gościnnie), Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma (gościnnie).

Uczniowie klasy V i VI byli pod wrażeniem sztuki teatralnej i zostali zachęceni do przeczytania lektury.