Noc Bibliotek – „RzeczpospoCzyta” w naszej szkole

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Hasło tegorocznej akcji to „RzeczpospoCzyta”;  w wyjątkowym roku w 100- lecie niepodległości Polski, czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, inspiruje nas rodzima sztuka, przyroda, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat. 

W naszej szkole podczas niecodziennej akcji uczniowie obejrzeli film pt. „Tarapaty”, bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach z zakresu teatru i filmu o tematyce detektywistycznej oraz zafascynowani byli malarstwem. W dalszej części spotkania – na ciasto zaprosiła wszystkich uczestników Ania z Zielonego Wzgórza, ciasto co prawda było oryginalne, ale Ania prezentowała się fantastycznie. W bibliotece szkolnej p. Marzena Szczygielska zaprezentowała nowości wydawnicze, uczniowie wymienili się prywatnymi książkami, które przynieśli do szkoły, aby swoją książką zaciekawić innych, a następnie uczniowie i nauczyciele bawili się doskonale podczas kalamburów; każdy miał nietypowy pomysł, aby opowiedzieć literacką wersję i podzielić się własnymi wrażeniami.

Na zakończenie akcji Noc Bibliotek, w kameralnej atmosferze, zaczytaliśmy się w polskiej poezji – czytali nauczyciele i chętni uczniowie; strofy I. Krasickiego, A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Szymborskiej i Z. Herberta podkreśliły niepowtarzalny nastrój literackiego spotkania, a uczniowie mieli okazję przekonać się, że poezja jest bardzo bliska współczesnemu człowiekowi.

Koordynatorem   szkolnej   akcji   „RzeczpospoCzyta”   była  p.  Marzena  Szczygielska,  a   wspierały   ją  panie  Elżbieta  Soszka,  Elżbieta  Goławska,  Małgorzata  Juszczyńska  i Dorota Mościcka.