Europejska Podróż Marzeń Francja – Hiszpania – Włochy

W  dniach  od  31.05  do  09.06  – 12  uczniów  Zespołu  Szkól w Świdrach uczestniczyło w zagranicznej wycieczce na trasie Francja, Hiszpania, Włochy.

W pierwszym dniu wycieczki przejechaliśmy przez Polskę i Niemcy, a nad ranem byliśmy już we Francji. Tu rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od miejscowości Reims.
Zwiedziliśmy katedrę koronacyjną monarchów francuskich wybudowana w stylu gotyku francuskiego. Była to bliźniacza budowla katedry Notre Dame, którą zwiedzaliśmy kolejnego dnia w Paryżu.
Najważniejszym punktem wyprawy do Paryża była Wieża Eiffla. Po odstaniu długich kolejek, kontroli antyterrorystycznych cała grupa weszła na pierwszy poziom. Z tego poziomu udaliśmy się windą na III poziom. Przed oczami uczestników wycieczki pojawił się przepiękny Paryż ze swoimi zabytkami. Wszyscy byli pod wrażeniem konstrukcji, sposobu jej wykonania i mimo ogromnej wysokości nikt nie czuł lęku. W Paryżu zwiedziliśmy jeszcze Katedrę Notre Dame, Pola Elizejskie, Luwr, Les Halles, Centrum Pompidou, Wyspę La Cite, Łuk Triumfalny oraz odbyliśmy rejs statkiem po Sekwanie.
Z Paryża udaliśmy się w kierunku Hiszpanii. Po drodze zatrzymaliśmy się w Carcassone – małym przepięknym średniowiecznym miasteczku, otoczonym murami z fosą, zamkiem i obronną twierdzą.
W  godzinach popołudniowych dotarliśmy do hotelu na kolejny nocleg. Hotel położony był w przepięknej niespotykanej w Polsce śródziemnomorskiej scenerii – palmy, bananowce, hibiskusy, bugewillie i oleandry. Dodatkową atrakcją był basen i widok na morze. Wspaniała pogoda pozwoliła skorzystać nam z kąpieli morskich i odpoczynku nad basenem. Czterodniowy pobyt w hotelu w Malgrat de Mar umożliwił dokładne poznanie miasteczka  dzięki  zadaniom  integracyjnym.  Zwiedziliśmy  również  najbliższe okolice, tj. Santa Susana, Tossa de Mar tzw. Costa Brava. W stolicy Katalonii – Barcelonie zwiedziliśmy budującą się Katedrę Sagrada Familia, La Rambla, Katedrę Św. Eulali, Plac Hiszpański z Pałacem Narodowym, port i Wzgórze Montjuic. Wszystko to przesycone było sztuką w wykonaniu sławnego artysty Gaudiego. W Parku Gaudiego mogliśmy odpocząć na słynnej 150 metrowej ławeczce wykonanej w bardzo zabawnym, ale przepięknym stylu. Jednak największym marzeniem dla wszystkich chłopców było wejście na stadion FC Barcelony. Historia klubu, zawodnicy, złote buty, złote piłki, sale konferencyjne, sale komentatorów sportowych, murawa oraz możliwość zakupienia pamiątek sportowych pozwoliło na zaspokojenie ciekawości z życia sportowego wielkich gwiazd futbolu.
Z Malgrat de Mar udaliśmy się w stronę Włoch. Po drodze zwiedziliśmy Nice. Mogliśmy zobaczyć Promenadę Anglików, Starówkę, Wzgórze Cimiez.
W Alessandrii zatrzymaliśmy się w przepięknym hotelu, z którego następnie udaliśmy się na zwiedzanie Mediolanu. Piazza Duomo, centrum handlowe –  Galeria Vittorio Emanuele II, Opera La Scala, Kościół Santa Maria delle Grazie, Castello Sforzesco to najważniejsze zabytki, po których oprowadziła nas pani przewodnik. Dodatkową atrakcją była prawdziwa włoska pizza, która we Włoszech smakowała nadzwyczaj dobrze.

Pełni wrażeń, nowych znajomości i ogromnych niezapomnianych przeżyć, z dużą ilością wykonanych zdjęć i zakupionych pamiątek, po dziewięciu dniach podróży wróciliśmy do Polski.

Wspaniałą wiedzą i znajomością kultury francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej wykazała się nasza  pani  pilotka z Biura Podróży „Koliber” w Lublinie. Serdeczne podziękowania należą się  organizatorom  –  Biuro  Podróży  „Koliber”  w  Lublinie,  kierownikowi  wycieczki  –  p. Beacie, opiekunom – p. Magdzie i p. Eli, pilotce – p. Asi oraz wszystkim uczestnikom z Włodawy, Sosnowicy, Aleksandrowa, Czerśli, Gręzówki i Łukowa za dobrą atmosferę i wspaniałą integrację. Wspólne zabawy sportowe, konkursy terenowe oraz wypoczynek nad morzem i w basenie pozwoliły zatrzeć bariery językowe i wiekowe. Opiekunem i współorganizatorem wycieczki była pani Jolanta Conkała.