„Klikam z głową” – zajęcia o wirtualnej przestrzeni

W dniu 4 kwietnia 2019r. w naszej placówce zostały przeprowadzone zajęcia przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Lublinie pod hasłem „Klikam z głową”.

Celem akcji jest edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania ze smartfonów, tabletów, komputerów pod kątem potencjału,  jaki daje dostęp do sieci Internet. Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji i należy wiedzieć, jak z niego bezpiecznie  i mądrze korzystać. Najmłodsi użytkownicy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństwa, jakie niosą treści dostępne na portalach społecznościowych.

Zajęcia prowadzone były w sposób urozmaicony, atrakcyjny i dostosowany dla uczniów klas  I – III  i  IV – VI.  Formy  pracy  to:  rozmowa  z  dziećmi,  film  edukacyjny i dyskusja w oparciu o dostępne źródła informacji oraz prace plastyczne. Nie mogło zabraknąć również upominków i dyplomów dla każdego ucznia.

Prowadzący uczyli, jak bezpiecznie używać  smartfona i tabletu, bezpiecznie poruszać się w sieci, jak radzić sobie z agresją, chronić dane oraz jak uniknąć wysokich rachunków. Uczniowie poznali takie zjawisko jak „hejt”. Rzeczywistość, w której poruszamy się obliguje  dorosłych  do  troski  o  świat wirtualny, w którym tak chętnie poruszają się dzieci i młodzież.

Zdjęcia p. Barbara Gajo