„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą” – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W dniu 21 lutego przypada obchodzone w większości krajów Święto Ojczystego Języka, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Wydarzenie niezwykle ważne, gdyż w zglobalizowanym społeczeństwie coraz trudniej jest pielęgnować narodowy język, a przecież mamy taką piękną i niezwykle bogatą polską literaturę, która odzwierciedla naszą historię, dzieje przodków i dziedzictwo kulturowe.

Właśnie o walorach ojczystego języka na wielu płaszczyznach wypowiedzieli się nasi uczniowie, przygotowując prace literackie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Pomysłów było wiele – od fascynacji literaturą klasyczną, młodzieżową, science fiction czy  Pokoleniem Kolumbów, aż oczywiście po pisarza z Ziemi Łukowskiej – Henryka Sienkiewicza; bardzo oryginalne okazały się „poetyckie pomysły” dotyczące zawiłości naszej ortografii oraz plakaty promujące Język Polski.

Uczniowie, którzy przygotowali prace to:

1. Bartosz Pieńkosz

Klasa VIII

1. Kamil Dudziński
  2. Wiktoria Jastrzębska

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu twórczych pomysłów; promocja narodowego języka i troska o jego poprawność jest naszym codziennym obowiązkiem, a Prymas Tysiąclecia mawiał, że „język musi być językiem serca” i tę refleksję przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dedykujemy sobie wszyscy.