DBI 2022 – „Działajmy razem!”

Pod takim hasłem świętowany był w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu. 8 lutego 2022 r.  nasza szkoła włączyła się do realizacji Dnia Bezpiecznego Internetu, który rozpoczęliśmy krótkim apelem przygotowanym przez uczniów klasy czwartej. Celem spotkania było przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń w Internecie i zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie z klasy IV przedstawili młodszym kolegom korzyści płynące z dostępu do Internetu i zasady bezpiecznego z niego korzystania. Stał się on początkiem cyklu spotkań i zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dla uczniów z klas I – IV prowadzono zajęcia stacjonarnie, natomiast dla starszych uczniów zajęcia odbywały się zdalnie. Zajęcia edukacyjne realizowane były z wykorzystaniem materiałów i scenariuszy ze stron min. sieciaki.pl, cyfrowobezpieczni.pl i Asy Internetu. Dzieci, podczas zajęć edukacyjnych i świetlicowych, poznawały podstawowe zagrożenia, które mogą napotkać w sieci oraz sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji. Na zajęciach były wykorzystane filmy, kreskówki edukacyjne, quizy, krzyżówki i prezentacje. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, ćwiczyli strategie reagowania na zagrożenia, przygotowali plakaty związane z bezpieczeństwem w sieci oraz prezentacje multimedialne dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W szkolnym korytarzu i świetlicy zostały przygotowane gazetki ścienne z najważniejszymi zagadnieniami na temat zagrożeń w sieci.  Zorganizowano wystawę publikacji tematycznych i czasopism w szkolnej bibliotece oraz ekspozycje prac uczniów w salach lekcyjnych.

Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizowały p. Marzena Szczygielska – nauczyciel informatyki, p. Edyta Łukasik – pedagog szkolny, p.  Dorota Mościcka – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Sprawozdanie z naszych działań przekazano na www.saferinternet.pl

Obchody BDI były również okazją do przekazania dyplomów uczestnikom XVI Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „BÓBR”. Podczas spotkania Pani dyrektor Agnieszka Śledź podziękowała uczestnikom i życzyła sukcesów w kolejnych konkursach. Podkreśliła, jak ważne jest świadome i racjonalne korzystanie z Internetu oraz cyfrowe bezpieczeństwo uczniów.

Dyplomy otrzymali uczniowie:

z klasy I: Franciszek Baran, Maciej Dybciak,  Jan Szczygielski, Karol Zalewski

z klasy II: Piotr Krasuski, Kaja Kazanecka

z klasy III: Alan Marciniak, Wojciech Sadło, Dominika Skwarek, Miłosz Sochacki, Julia Wysokińska, Julia Świderska, Kuba Zawadzki,

z klasy IV: Mikołaj Dybciak, Gabriel Osiński, Natalia Jastrzębska, Lena Sosnowska, Dawid Suchodolski, Patrycja Szczygielska.

Zdjęcia: p. Beata Głuchowska, p. Marzena Szczygielska.