Drogi uczniu!

W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.

Pamiętaj, że jesteś ofiarą przemocy także wtedy gdy:

• jesteś przezywany,
  • ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat,
  • jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki,
  • ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy,
  • ktoś kradnie Twoje pieniądze,
  • w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie,
  • dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony,
  • nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkać swoich prześladowców.

Pamiętaj – niezależnie od tego,

czego dotyczy prześladowanie i dokuczanie, to nie Twoja wina.

Nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec innych osób.

Co możesz zrobić?

Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi, pedagogowi albo rodzicom. Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to łatwe. Możesz się wstydzić lub obawiać, że zmartwisz tym rodziców lub sprawisz im kłopot. Jeśli nie chcesz sam opowiedzieć o problemie poproś np. kolegę, koleżankę, rodzeństwo, babcię lub dziadka, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzieć rodzicom.

Jeśli  zamiast  mówić  o  problemie   wolisz   o   tym napisać – przygotuj list do rodziców i opisz jak się czujesz.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca, pedagog lub inny nauczyciel, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Spróbuj znaleźć taki moment, kiedy będziesz  mógł  powiedzieć  mu o  tym  tak,  aby nikt się nie zorientował – porozmawiaj z wybraną przez Ciebie osobą.

Masz prawo do tego, aby poczuć się bezpiecznie.

Oprac. E. Łukasik