Dzień Bezpiecznego Internetu w przedszkolu

Tradycją stało się, że w lutym w przedszkolu obchodzimy akcję edukacyjną Dzień Bezpiecznego  Internetu.  Jak co  roku  wszystkie  grupy  przedszkolne  wzięły  udział  w   zajęciach,   na   których   rozmawialiśmy   o   bezpieczeństwie  w  świecie  realnym  i wirtualnym. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W tym roku wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus.

Podczas zajęć dzieci  obejrzały bajkę  „Mój przyjaciel Necio (Jak zrobić robota?)”, której celem było podniesienie poziomu wiedzy dzieci na temat Internetu, uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Rozmawialiśmy także o tym jak kulturalnie z niej korzystać. Aby, przybliżyć dzieciom pojęcie internetu, wykonaliśmy sieć z włóczki imitującą połączenia pomiędzy komputerami. Po obejrzeniu bajki wykonaliśmy praktyczne ćwiczenia – maluszki zbudowały robota z klocków, a starszaki stworzyły piękną pracę plastyczną obrazującą robota z bajki. Podczas rozmowy okazało się, że wszystkie przedszkolaki wiedzą co to jest telefon, tablet i komputer oraz do czego służy. Często korzystają z tych urządzeń w domu, dlatego tak ważne jest wprowadzanie zasad bezpiecznego z nich korzystania.

Na podstawie propozycji naszych maluchów stworzyliśmy zasady bezpiecznego korzystania  z internetu i każdy obiecał, że od dziś będzie ich przestrzegał i o nich pamiętał.

Na zajęciach skorzystaliśmy z materiałów polecanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Zdjęcia p. Agata Kaciłowicz