Ksiądz Stanisław Brzóska – bohater powstania styczniowego

W ramach obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego w dniu 01.02.2023 r. odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Zalesiu, której patronem jest ksiądz Stanisław Brzóska. Był to przywódca, którego oddziały najdłużej walczyły na terenie powiatu łukowskiego. Przez pewien czas ukrywał się w lasach w okolicy miejscowości Gręzówka. Te i inne informacje na temat ks. S. Brzóski uczennice naszej szkoły usłyszała od wicedyrektora Szkoły Podstawowej w Zalesiu p. Katarzyny Kryczki. Dziewczęta dowiedziały się sporo intersujących informacji na temat patrona i działacza z 1863 roku. W celu dalszej integracji i współpracy uczniowie wraz z opiekunami zaplanowali na czas wiosenny rajd rowerowy do Jaty.

Uczniami podczas spotkania w Szkole Podstawowej w Zalesiu opiekował się nauczyciel historii p. Jolanta Conkała.