„ Matematyka potrafi być przyjemna” – Dzień Matematyki w klasach I-III

Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem.

Jędrzej Śniadecki

Pierwsze  lata  nauki  w  szkole  w dużej mierze przyczyniają się do sukcesów dziecka w dalszym życiu oraz wyposażają w wiadomości i sprawności niezbędne w wyższych klasach.   Kluczowe   zatem   staje   się   zainteresowanie   uczniów   procesem   nauki  i zachęcanie do zdobywania wiedzy z zakresu matematyki, dziedziny z którą spotykamy się na każdym kroku,  podczas wielu codziennych sytuacji.

Aby  przełamać  pewne  stereotypy  i  pokazać,  że  matematyka  może  być przyjemna i dawać radość, dzieci z klas I-III w dniu 12 marca 2021r. wzięły udział w akcji  „Ogólnopolskiego Dnia Matematyki”. Z powodu obecnej sytuacji i panującego reżimu sanitarnego obchody przebiegały w nieco innej formie niż zazwyczaj. Każda klasa pod opieką swojego wychowawcy w przyjaznej atmosferze rozwiązywała różnorodne łamigłówki, rebusy i zadania matematyczne, dostosowane do możliwości i umiejętności dzieci. Uczniom klasy I najbardziej podobało się rozwiązywanie sudoku obrazkowego. Uczniowie klasy II świetnie poradzili sobie z turniejem wiedzy matematycznej, natomiast trzecioklasiści wspaniale bawili się podczas zagadek z kolorowymi patyczkami, podczas których ruchem jednego patyczka musieli poprawić błędne działania matematyczne.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie nauczyli się czegoś nowego oraz  poszerzyli swoje umiejętności i wiadomości z zakresu matematyki. O tym ,że matematyka nie jest taka straszna świadczy duże zainteresowanie postawionymi podczas zajęć zadaniami. Wysokie  walory  dydaktyczno – wychowawcze  przedsięwzięcia  zachęcają do udziału w tego typu akcjach. Na pewno w przyszłym roku ponownie  przeprowadzimy Dzień Matematyki w naszej szkole, aby wśród uczniów promować tę najstarszą  dziedzinę nauk, nazywaną „królową”.

Zdjęcia p. Anna Gajda