Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Po   II  wojnie  światowej  większość  Polaków  nie  godziła  się  z  reżimem  sowieckim  i tworzącymi się władzami komunistycznymi, które były pod obronnym wpływem kultu Stalina. Chcieli nadal walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Byli to żołnierze, którzy walczyli w Armii Krajowej, warszawiacy Powstania Warszawskiego i ci,  którzy do 1963 r. nie chcieli złożyć broni i bronili idei demokracji. Byli to młodzi chłopcy, młode dziewczyny skazani na tortury podczas przesłuchań, skazani na kary śmierci lub dożywotnie więzienie.  Ich hart ducha, walka o inną ojczyznę została doceniona po wielu latach. Obecnie nazywamy ich żołnierzami niezłomnymi, ponieważ  kontynuowali walkę o wolną Polskę i oddawali życie za nasz kraj. Żołnierzami Wyklętymi, ponieważ zostali wyjęci spod prawa, przez komunistów i nazwani bandytami, szpiegami. Przez ówczesne władze skazani byli na poniżenie i hańbę. Innych nazywano cichociemnymi, bo nadal chcieli w ciemnościach lub z ukrycia walczyć o lepszą i suwerenną Polskę.

W okresie pandemii i nauki zdalnej nie jest łatwo wyrazić nasz patriotyzm i dumę, że jesteśmy Polakami. Coroczne festyny, biegi organizowane w różnych miejscach pozwalały uczniom Zespołu Szkół w Świdrach zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy niezwyciężonych. Tym razem taką wiedzę uczniowie mogli uzyskać na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, jak również sięgając do źródeł książkowych i technologii komputerowej.

Uczniowie klas V – VII nie pozostali bierni i swoimi pracami plastycznymi, prezentacjami postanowili przedstawić innym uczniom historię tych ludzi.

Uczniom, którzy podjęli się trudu wykonania i zaprezentowania swojego zainteresowania historią, dziękujemy serdecznie.

Prace wykonali następujący uczniowie:

Kl. IV

Aleksandra Szczygielska

Kl. V

Piotr Filutowski, Łukasz Kożuchowski, Mikołaj Krasnodębski, Maja Ptasińska, Iga Zabłocka

Kl. VI

Maja Kiełczykowska, Iwona Szczygielska, Joanna Toporowicz

Kl. VII

Aleksandra Czechowska, Amelia Dybciak, Katarzyna Świderska, Weronika Zabłocka

Wszystkich uczniów zachęcamy do obejrzenia prac.