„Oddajemy cześć poległym za naszą wolność” w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”

…Dzisiaj, po latach, prawda spod ziemi wyziera
Układa się w strofy pieśni o wielkich bohaterach
O Roju, Pileckim, Ince, Fieldorfie, Łupaszce…
Że zachowali się jak trzeba – w naszych sercach – na zawsze…

I niech Polska wciąż szumi biało – czerwonymi skrzydłami,
Biały orzeł niech dumnie szybuje hen, pod obłokami.
Pieśń żołnierska, co czyn naszych Bohaterów sławi,
Niech odbija się echem od morza aż do Tater grani…

Krystyna Śliwińska

Listopad jest miesiącem szczególnym, w którym wspominamy zmarłych bliskich naszemu sercu oraz tych, którzy walcząc o wolność  ojczyzny zapisali się na kartach historii polskiej.  Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Anny Gajdy oddali hołd naszym bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Przedsięwzięcie rozpoczęły zajęcia dydaktyczne, podczas których analizowane były fragmenty literatury patriotycznej, przybliżające heroizm polskich żołnierzy. Bardzo ważnym, wzniosłym i jednocześnie wzruszającym elementem podjętych działań był wieczorek poetycki pt. „Oddajemy cześć poległym za naszą wolność”. Uczniowie na tle przepięknej muzyki naszego rodaka Fryderyka Chopina, recytowali przygotowane przez siebie wiersze patriotyczne, ku pamięci Polaków walczących o wolność i niepodległość. Zapalili również symboliczny znicz, który stał się ważnym elementem scenografii.  W pamięci uczestników poetyckiego spotkania najbardziej zapadły wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o… [chłopcu polskim]”, Witolda Hulewicza „Mogiła na skwerze” i „Modlitwa Szarych Szeregów” Jana Romockiego.
Udział w akcji miał na  celu nie tylko  rozwijanie i kształtowanie postaw patriotycznych u uczniów, ale przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności.

Zdjęcia p. Anna Gajda