Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas.

W dniu 18 listopada 2022 roku w odświętnie udekorowanej sali pierwszoklasiści w obecności szkolnej społeczności i rodziców zostali przyjęci do grona uczniów Zespołu Szkół w Świdrach.

Ten szczególny dzień na długo pozostanie w ich pamięci. Ubrani w stroje galowe oraz w birety wyglądali bardzo dostojnie. Równie elegancko prezentowali się prowadzący tę uroczystość uczniowie z klasy siódmej: Maja Ptasińska, Michał Zabłocki i Julia Łazuga. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, wokalne i recytatorskie, przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni p. Marzeny Szczygielskiej i p. Eweliny Durki – nauczyciela współorganizującego kształcenie. Swym występem wykazali, że znają swoją Ojczyznę, szkolne obowiązki, właściwe zachowania w różnych sytuacjach. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pani dyrektor dokonała pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Świdrach. Była to uroczysta i podniosła chwila. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klasy I otrzymali dyplomy i znaczki z patronem szkoły oraz legitymacje szkolne. Pani dyrektor, zabierając głos, życzyła uczniom, aby z radością i satysfakcją zdobywali wiedzę oraz osiągali sukcesy w nauce i wręczyła upominek – laminarkę, rodzicom zaś życzyła cierpliwości, radości i poczucia dumy ze swych pociech. Od rodziców uczniowie otrzymali niespodziankę w postaci kuferków ze słodyczami, puzzle – od Samorządu Uczniowskiego oraz Wyprawkę czytelniczą dla Pierwszoklasisty od p. Jolanty Conkały – nauczyciela bibliotekarza, czyli:

• „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Książki pierwszoklasistom zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach trzeciego etapu kampanii „Mała książka – wielki człowiek” z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

Wszyscy życzyli pierwszakom wspaniałych osiągnięć edukacyjnych. Na koniec uroczystości nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i wspólnej dyskusji, pełnej miłych wrażeń i emocji. Taką uroczystość należało uczcić na słodko – tortem, więc w klasie odbył się słodki poczęstunek.

Zdjęcia p. Damian Antoniuk