„…Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W dniu 21 lutego 2023 r. przypada obchodzone w większości krajów Święto Ojczystego Języka, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Wydarzenie niezwykle ważne, gdyż we współczesnym świecie coraz trudniej jest pielęgnować narodowy język, a przecież nasza polska literatura jest skarbem bezcennym, utożsamianym z naszą historią – to dzieje przodków i dziedzictwo kulturowe, z którego powinniśmy być niezwykle dumni.

Właśnie o walorach ojczystego języka na wielu płaszczyznach wypowiedzieli się nasi uczniowie, przygotowując prace literackie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – były prezentacje multimedialne dotyczące ulubionych polskich pisarzy i epopei narodowej; plakaty promujące polskie aforyzmy i ukazujące zawiłości naszej ortografii oraz portrety pisarzy.

Na szczególne uznanie zasługują wykonane niezwykle pomysłowo albumy – „Pan Tadeusz” Joanny Toporowicz i „Henryk Sienkiewicz – życie i twórczość” – Filipa Mateusiak oraz portret Marii Konopnickiej Zofii Kożuchowskiej.

Uczniowie, którzy przygotowali prace to:

1. Dominika Skwarek

6. Iwona Szczygielska
  7. Joanna Toporowicz
  8. Julia Sosnowska

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu twórczych pomysłów, dzięki którym podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi polskiej – narodowej literatury. Promocja narodowego języka i troska o jego poprawność jest naszym codziennym obowiązkiem, a Prymas Tysiąclecia mawiał: „aby Polska Polską była, aby w Polsce myślało się po polsku” i tę refleksję przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dedykujemy sobie wszyscy.

Koordynatorem szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego była polonistka – Elżbieta Goławska.