Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej  „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” w roku szkolnym 2022 / 2023

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany był w drugim semestrze roku szkolnego 2022/2023 w grupie dzieci 5, 6 – letnich we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Łukowie. Zrealizowanych zostało 5 scenariuszy, które zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny . Rozpoczęliśmy od wycieczki po okolicy, na której obserwowaliśmy różnego pochodzenia dymy. Omówiliśmy zagrożenia związane z zatruciem dymem oraz rozmawialiśmy o szkodliwości dymu papierosowego. Dzieci poznały bohatera Dinka i uczyły się piosenki o Dinusiu. W naszej szkole odszukaliśmy wszystkie znaki zakazu palenia. Dzieci przyznały, że wcześniej nie zwróciły uwagi na te znaki. Program został przyjęty przez przedszkolaki bardzo pozytywnie. Dzieci chętnie pytały i udzielały odpowiedzi. Jednoznacznie stwierdziły, że nie lubią dymu z papierosów i nie lubią, kiedy ktoś pali w ich towarzystwie. Omawiając niebezpieczeństwa wynikające z palenia papierosów zwłaszcza przez dzieci, przedszkolaki przyznały, że nie wiedziały o chorobach wywołanych przez tytoń. Dobór treści merytorycznych do zajęć przedstawionych w scenariuszach jest ciekawy i adekwatny do wieku dzieci. Zajęcia powoli wprowadzały przedszkolaki w temat trudny, ale ważny. Scenariusze znacząco ułatwiły realizację dość trudnego zagadnienia jakim jest palenie i niebezpieczeństw wynikających z palenia.

Zdjęcia p. Marta Kulik