Robimy zaczarowany pociąg

Projekt edukacyjny „ Pociąg do zdrowia” powstał z potrzeby dzielenia się z dziećmi wiedzą o jedzeniu. Służy wprowadzeniu w świat smaków, zapachów, ale przede wszystkim w świat zdrowia. Na naszych warsztatach pozwalamy dzieciom samodzielnie przygotowywać posiłki, a 30 października 2019 r. przedszkolaki mogły zrobić sobie śniadanie.  Zadaniem  nauczycieli  jest  zachęcić  wszystkie maluchy do jedzenia warzyw i owoców, więc pozwalamy im dotknąć produktów, powąchać, posmakować, pokroić, rozdrobnić. A potem przygotować w dowolny sposób i na koniec zjeść ze smakiem. Nierozerwalną częścią projektu jest nauka kulturalnego jedzenia, dlatego uczymy układać sztućce i z nich korzystać, podawać posiłki, wspólnie spędzać  czas przy stole, kulturalnie jeść, sprzątać po posiłku – bez niepotrzebnego rygoru, ale z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Dzieci ze wszystkich grup, przygotowując kanapki, pracowały używając noży, smarowały masełkiem chleb, kroiły warzywa i je komponowały, aby na koniec ułożyć z nich wielobarwny pociąg. Efektem tych zajęć były uśmiechy na buziach oraz pełne brzuszki, bo nawet największe marudy próbowały tego co kroiły.

Zdjęcia p. Marta Kulik