Spotkanie z dietetykiem

W dniu 16 listopada 2022 roku gościliśmy w naszej szkole dietetyk mgr inż. Magdalenę Kaźmierak – Sadło. W ramach programu wychowawczo – profilaktycznego przeprowadziła dla klas VII – VIII spotkanie na temat zdrowego stylu życia. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała młodzież do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Myślą przewodnią spotkania było hasło: Zmień swoje nawyki na zdrowe zamienniki.

Dużą uwagę, pani Magda, zwracała również na aktywność fizyczną oraz na to, jak przekłada się ona na spalanie naszych kalorii. Aerobik, jazda na rowerze, wolne pływanie, wolny bieg czy chodzenie są równie ważne jak zdrowe odżywianie i ściśle łączą się ze sobą.
Pani dietetyk zwróciła uwagę na wypijanie przez młodzież dużej ilości energetyków. W składzie energy drinków znajdziemy na ogół kofeinę, taurynę, żeń-szeń i całe mnóstwo różnych witamin. Nadmierne spożycie tych produktów może zaburzać pracę serca, powodować kołatanie, ogólne pobudzenie, problemy z oddychaniem i spadek koncentracji, a w skrajnych przypadkach nawet utratę przytomności.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji i chętnie wypowiadali się na temat swojej diety. Z zainteresowaniem słuchali i zapamiętywali to co dla nich powinno być ważne w codziennych posiłkach.