Światowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole

5 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Wolontariusza, który stanowi okazję do zwrócenia uwagi na szczególną rolę wolontariatu. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę szkolną promującą bezinteresowną pomoc potrzebującym oraz zorganizowaliśmy prezentacje działań Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocna dłoń”. Przeglądając relacje pracy wolontariatu,  zamieszczone na szkolnej stronie internetowej, uczniowie poznawali wieloletnią aktywność szkolnych „pomagaczy”. Wykorzystując zawarte tam informacje,  tworzyli prezentacje przedstawiające powstanie i dotychczasową działalność    szkolnego    koła.    Uczniowie    młodszych   klas   uczyli   się   „Piosenki o pomaganiu” z repertuaru Małej Orkiestry Dni Naszych, która swym tekstem promuje idee zawarte w działaniach wolontariuszy. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali podczas szkolnego apelu poświęconego działaniom naszego koła. Przedstawiciele szkolnego wolontariatu z klasy ósmej zapoznali młodszych kolegów z informacjami dotyczącymi   powstania   naszego   wolontariatu   i  akcji  organizowanych  cyklicznie  w lokalnym środowisku. Omówiono również jakie działania zostały podjęte w bieżącym roku szkolnym.

Następnie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Święty Mikołaj w oczach dzieci”, w którym wzięło udział 14 szkolnych wolontariuszy. Celem konkursu było pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja – biskupa Miry.  Odwołanie się do uniwersalnych wartości chrześcijańskich, takich jak: dobroczynność, szlachetność, wrażliwość, dzielenie się z innymi nie tylko dobrami materialnymi, ale również duchowymi oraz kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka i odpowiedzialności za siebie i innych. Uczestnikom konkursu dyplomy wręczyła  pani dyrektor Agnieszka Śledź. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w działalność wolontariatu i wykazali się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka oraz zaangażowaniem w różne formy pomocy organizowane w szkole.

Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze podziękowania za uśmiech, wielką życzliwość, otwartość, wyrozumiałość i wytrwałość w niesieniu pomocy zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II –  „Wolontariat stanowi znak i wyraz ewangelicznej miłości, która jest bezinteresownym darem z siebie samego – darem ofiarowanym bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i potrzebującym”.

Zdjęcia p. Beata Głuchowska