Szkolna Akcja Narodowego Czytania „Balladyny”

W  dniu 8 września 2020 r. po raz kolejny wzięliśmy udział w Akcji Narodowego Czytania;  w tym roku Para Prezydencka wybrała na 9. edycję „Balladynę”.

Szkolne czytanie zainaugurowała Pani dyrektor Agnieszka Śledź, a w dalszej części fragmenty dramatu czytali inni nauczyciele. Genezę „Balladyny”,  sylwetkę twórczą wieszcza narodowego oraz główne postaci utworu zaprezentowali nam uczniowie z klas VII i VIII.   Przedstawiciele   klas  IV – VIII   recytowali    wybrane   fragmenty   liryki   Juliusza Słowackiego,   literatury,   która   była   wyrazem   jego   najskrytszych  uczuć,  marzeń  i pragnień. Dźwięki muzyki Chopina podkreślały narodowy charakter uroczystości.  Posłuchaliśmy  poezji o miłości ojczystego kraju i ogromnej nostalgii, która była nieodłącznym towarzyszem Juliusza Słowackiego każdego dnia

Na  zakończenie  uroczystości  Pani  dyrektor  przypomniała,  że jest  to  już 9.  edycja  Akcji  Narodowego  Czytania  i  podziękowała  paniom  –  Elżbiecie  Goławskiej, Marzenie Szczygielskiej, Jolancie Conkała i  Dorocie  Mościckiej  za przygotowanie uroczystej    godziny    z    literaturą,    która    wpisuje    się    w  kanon   uroczystości   o charakterze ogólnoszkolnym;  zachęcała  również,   aby  sięgać  do  skarbnicy  dzieł  literatury polskiej i z niej czerpać mądrość i odkrywać piękno i historię narodu polskiego. Akcja Narodowego Czytania odbyła się z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego.

Zdjęcia p. Marzena Szczygielska