Szkolne obchody VII edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek – ,,Czytanie wzmacnia”

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Akcję zainicjowało Centrum Edukacji Obywatelskiej i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Nasza szkoła uczestniczy w akcji od początku jej ogłoszenia.

W dniu 8 października odbyły się szkolne obchody ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek pod hasłem  ,,Czytanie wzmacnia”. W tegorocznej akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie  i nauczyciele naszej szkoły. W  młodszych  klasach odbyła się projekcja filmu i warsztaty. Starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach i zajęciach dotyczących najciekawszych przeczytanych książek, były również kalambury, gry dramowe, pantomimy oraz quizy.

Uczniowie podczas literackich pogadanek stwierdzili, że czytam to – myślę, poznaję świat, uczę się, odpoczywam wzbogacam wyobraźnię.

I właśnie podczas tej akcji zwrócono uwagę na kształtowanie w świadomości młodego pokolenia przekonania, że czytanie, szczególnie w dobie Internetu, wzmacnianie ludzkie  relacje,  naszą  wrażliwość, uczy dokonywać wyboru. Podczas gier darmowych i pantomimy nasi uczniowie przywoływali ulubione postaci literackie, doskonale wcielając się w ich rolę i uzasadniając swój wybór. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również film „Operacja Człowiek w czerni”, który przenosił uczniów w świat marzeń  i  fikcji.  Quiz, który rozwiązywali po obejrzeniu filmu, sprawiał wiele satysfakcji i okazał się pomysłową  literacką zabawą. Propagowanie dobrej książki i filmu wśród dzieci i młodzieży jest czytelnym przesłaniem, że moda na czytanie jest ponadczasowa.

Koordynatorem szkolnej Akcji „Noc Bibliotek” była p. Marzena Szczygielska we współpracy z p. Elżbietą Goławską.

Zdjęcia p. Marzena Szczygielska