Teatr na bis

W ramach programu artystycznego uczniowie naszej szkoły w drugim semestrze tego roku szkolnego wzięli udział w trzech spektaklach Internetowego Teatru dla dzieci i młodzieży.

Pierwszy ze spektakli to „Zaginiony świat”, który 25.03.2022 zaprezentował Teatr Maska z Rzeszowa. Spektakl ten powstał na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. „Zaginiony świat” pokazuje, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.

Drugim spektaklem był „Koziołek Matołek”, który jest adaptacją komiksu autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Przedstawienie odbyło się 8.04.2022 dzięki transmisji z Teatru Lalki i Aktora z Łomży. Tytułowy Koziołek wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Odwiedza różne miejsca, przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody. Po drodze poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w tarapaty i mierzy się z własnymi słabościami i lękami. Pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Historia z przymrużeniem oka, będąca „kartką ze starej fotografii”, pełna zwrotów akcji, wykorzystująca rozmaite środki scenicznego wyrazu.

Trzeci spektakl to „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, który to spektakl uczniowie naszej szkoły obejrzeli w dniu 12.05.2022 dzięki transmisji z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powieść C.S. Lewisa od ponad półwiecza jest jedną z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej. Na kanwie przypowieści o walce dobra ze złem obserwujemy proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem krainy. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zniewolona mocą Białej Czarownicy, łączy w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Jest też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomoże dziecięcym bohaterom lew Aslan.

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w spektaklach Internetowego Teatru dla dzieci i młodzieży i nie wychodząc ze szkoły korzystają z dóbr kultury wysokiej.

Szczególne podziękowania przekazujemy pani Agnieszce Hejne, która z ramienia Telewizji Polskiej umożliwia naszej szkole dostęp do spektakli. Czekamy na kolejne przedstawienia.

Zdjęcia: p. Elżbieta Soszka, p. Agata Kaciłowicz, p. Małgorzata Juszczyńska