Wycieczka do rezerwatu Jata

Dnia 26 kwietnia 2022r. uczniowie klasy III i przedszkolaki z grupy „Motylki” wybrali się do serca łukowskich lasów – Rezerwatu Przyrody Jata, jednego z najstarszych rezerwatów w Polsce, który chroniony jest od ponad 80 lat, a którego łączna powierzchnia wynosi 1117 ha, z czego 337 ha to rezerwat ścisły.

Naszym przewodnikiem po ścieżce edukacyjnej była pani leśnik Ewelina Głaz, która bardzo ciekawie opowiadała i krok po kroku odkrywała przed nami całe bogactwo rezerwatu. Pokazywała nam różne gatunki drzew, m.in. jodły, które dość rzadko występują w naszych rejonach. Mieliśmy też możliwość zobaczenia specjalnego miejsca, w którym przedstawiony jest profil glebowy terenu leśnego. Ponadto pani leśnik opowiadała nam o roślinach i zwierzętach zamieszkujących teren rezerwatu, również o tych, które są chronione. Ciekawostką dla nas było to, że w rezerwacie można spotkać orły bieliki, a nawet wilki. Dowiedzieliśmy się również o tym w jaki sposób leśnicy radzą sobie z kornikami, aby drzewa były zdrowe. Dzieci z ciekawością słuchały wiadomości o rezerwacie. Poznały wiele ciekawostek przyrodniczych. Interesowały ich także tablice edukacyjne, które przedstawiały piękno i osobliwości lasu. Po spacerze odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek, a następnie zabawa na terenie nadleśnictwa.

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Zdjęcia: p. Anna Wakuła, p. Agata Kaciłowicz