Zgoda buduje, niezgoda rujnuje – Międzynarodowy Dzień Mediacji 2022

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest świętem ogólnonarodowym, poświęconym upowszechnianiu wiedzy o polubownych metodach rozwiązywania sporów między innymi w drodze mediacji. Święto zainicjowane zostało w 2005 r. przez Association for Conflict Resolution (Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów) i jest obchodzone na całym świecie raz w roku w trzeci czwartek października. W Polsce pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji zorganizowano w 2008 roku.
Celem ogólnopolskiej inicjatywy jest upowszechnienie idei mediacji jako narzędzia rozwiązywania konfliktów.
W październiku 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W klasach I – VIII zostały przeprowadzone zajęcia, których celem było zapoznanie uczniów z mediacją jako polubowną formą rozwiązywania konfliktu. Wszyscy znamy historię Pawła i Gawła czy też Czerwonego Kapturka – ale może wilk wcale nie chciał zjeść dziewczynki, a Paweł i Gaweł zawarli porozumienie w drodze mediacji? Uczniowie byli bardzo zaciekawieni tematyką zajęć – przeprowadziliśmy ciekawe dyskusje dotyczące ważności komunikacji interpersonalnej i umiejętności rozwiązywania konfliktów na drodze porozumienia. Na zakończenie utrwaliliśmy zdobytą wiedzę, rozwiązując ciekawe quizy.
Konflikty są wpisane w nasze życie. Doświadczamy ich na co dzień, w różnych relacjach i środowiskach. Mediacja może nam pomóc w ich rozwiązywaniu, ponieważ siłą mediacji jest rozmowa skłóconych stron o tym, co dzieli oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Koordynatorkami działań w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji były: p. Agata Kaciłowicz i p. Sylwia Gajo.

Zdjęcia: p. Agata Kaciłowicz, p. Małgorzata Juszczyńska, p. Dorota Mościcka, p. Anna Gajda.