Zima online na lekcjach wychowania fizycznego

Prowadzenie lekcji wychowania fizycznego systemem zdalnym nie należy do łatwych. Spora ilość śniegu, mroźna słoneczna pogoda i ogromna pomysłowość uczniów sprawiło, że był to czas mile spędzony.
W okolicach budynku Zespołu Szkół w Świdrach znajduje się Górka Stefanka, która po skończonych zdalnych lekcjach była oblegana przez uczniów różnych wiekowo. Długo nie używane sanki, jabłuszka, serduszka, a nawet narty wreszcie mogły być wykorzystane.
Kreatywność uczniów poszła dalej. Zjeżdżali też z własnych przydomowych górek na workach z sianem, tekturach itd.
Dodatkową inspiracją  w kierunku poznania dyscyplin sportowych związanych ze sportami zimowymi były Mistrzostwa Świata w sportach zimowych. Zainspirowani przez nauczycieli wychowania fizycznego uczniowie kl. IV – VIII stanęli na wysokości zadania. Zgodnie z przekazanymi przez nauczycieli tematami lekcyjnymi i poleceniami, wykorzystując technologię komputerową, własne zdolności plastyczne, pomysłowość i indywidualne zaangażowanie, uczniowie mieli zapoznać się z dyscyplinami sportów zimowych. Mieli poznać czołowych sportowców, poznać historię olimpiad i mistrzostw organizowanych w okresie zimowym. Mogły  to  być  własne  filmiki,  rysunki,  plakaty oraz prezentacje. Niektórzy uczniowie w wykonanie zadań domowych włożyli ogrom serca i wysiłku.
Wspaniałą, zabawną i zarazem pomysłową pracę przesłała ucz. kl. VI Joanna Toporowicz,  która  wykorzystując  przydomowe  warunki nagrała bardzo ciekawy filmik z podkładem muzycznym pt. Igrzyska olimpijskie.
Uczniowie starszych klas wykonali prezentacje na temat zimowych sportów, które są mało znane, ale w których odbywają się zawody i są wręczane medale olimpijskie.
Zaskakujące były różne formy wykonania, informacje jakie zostały zawarte w zadaniach domowych.
Mimo zdalnego nauczania uczniowie stanęli na wysokości zadania, a lekcje wychowania fizycznego w tym momencie oprócz ćwiczeń fizycznych zostały poparte wiedzą teoretyczną. Dodatkowo wykorzystane zostały korelacje między przedmiotowe. Były tam elementy informatyki, plastyki, muzyki, języka polskiego, a nawet historii.

Nauczyciele wychowania fizycznego p. Dorota Mościcka i p. Jolanta Conkała bardzo dziękują wszystkim uczniom, którzy podjęli się wyzwania i przygotowali ciekawe prace, które są zamieszczone poniżej:

M. Ptasińska: Zimowe sporty i ich przedstawiciele

M. Krasnodębski: Mistrzostwa świata w sportach zimowych