„Działajmy razem!” – DBI 2021 w szkole

Pod takim hasłem świętowany był w tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchody skoncentrowały się na tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci online w czasie pandemii.
9 lutego nasza szkoła włączyła się do realizacji Dnia Bezpiecznego Internetu, który stał się początkiem cyklu spotkań i zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Celem było przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń online i zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu.
Dla uczniów z klas młodszych prowadzono zajęcia stacjonarnie, natomiast dla starszych uczniów zajęcia odbywały się zdalnie. W całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów i scenariuszy ze stron min. sieciaki.pl i cyfrowobezpieczni.pl.
Podczas  zajęć  uczniowie   poznawali  podstawowe zagrożenia, które mogą napotkać w sieci oraz ze sposobami radzenia sobie w trudnej sytuacji.  Zajęcia były prowadzone podczas zajęć edukacyjnych i świetlicowych z wykorzystaniem filmów, kreskówek edukacyjnych, quizów, krzyżówek i prezentacji. Uczniowie wykonali prace plastyczne, ćwiczyli    strategie   reagowania   na   zagrożenia,   przygotowali   plakaty   związane   z bezpieczeństwem w sieci.
W    szkole    dla    młodszych    uczniów    zostały    przygotowane   gazetki   ścienne   z najważniejszymi zagadnieniami na temat zagrożeń w sieci na korytarzu, wystawa publikacji   tematycznych  i  czasopism  w  bibliotece  oraz  ekspozycje  prac  uczniów  w salach lekcyjnych. Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizowały p. Marzena Szczygielska – nauczyciel informatyki, p. Edyta Łukasik – pedagog szkolny, p. Barbara Gajo – wychowawczyni klasy II i p. Anna Gajda – wychowawczyni klasy III. Sprawozdanie naszych działań przekazano na www.saferinternet.pl

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

Zdjęcia p. Anna Gajda, p. Marzena Szczygielska, p. Barbara Gajo