Narodowe Święto Niepodległości. Pociąg do wolności.

„Jakie były ojczyzny losu koleje,
jakie Polska przeżyła dzieje,
jak bardzo pragnęła wolności,
niech wam pokaże
krótka podróż do przeszłości…”

Tak uczniowie klasy V i dzieci z oddziału przedszkolnego „0” rozpoczęli akademię z okazji Święta Odzyskanie Niepodległości przez Polskę.

Na Stacji „Niewola” zebrali się Polacy, którzy wspominali czasy Rzeczypospolitej w okresie rozbiorów, powstań i braku Polski na mapach przez 123 lata. Życie to porównali do bajki Ignacego Krasickiego „Ptaszki w klatce”.

Stacja „I Wojna Światowa” stała się miejscem, gdzie młodzi chłopcy wyjeżdżali na wojnę. Zebrali się tu żołnierze Legionów Polskich, którzy poświęcali życie i miłość dla ojczyzny. Na podstawie piosenki „Rozmaryn” przedszkolaki przedstawili historię miłości do dziewczyny i do zniewolonej Polski. Żołnierzom za walkę i oddane życie podziękował marszałek Józef Piłsudski i zwrócił się do wszystkich ważną myślą przewodnią:
„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.
Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

W ten sposób dojechaliśmy do Stacji „Wolność”. Wartości patriotyzmu, miłości do ojczyzny stały się podstawą do tworzenia Nowej Niepodległej Polski, gdzie dzień 11 listopada stał się Świętem Narodowym.

Stacja „Współczesność” pokazała, jak obecnie można wykazać się patriotyzmem. Dla uczestników akademii jest to szacunek do godła, flagi, hymnu narodowego, szacunek do tradycji, zwyczajów, obrzędów, śpiewu i tańców narodowych. Przedszkolaki z wykorzystaniem flag wykonali przepiękny taniec, podkreślając jej znaczenie i kolory. Niezwykłości patriotycznej atmosfery dodały dziewczęta z klasy VII i V wykonując w strojach ludowych i w wiejskiej scenerii piosenkę „W moim ogródeczku”.

Podróż stacjami historii została zakończona piękną piosenką wykonaną przez przedszkolaków wspólnie z uczniami klasy V – „Jest takie miejsce – Polska”, która porwała wszystkich do manifestowania uczuć w formie gestów i śpiewanego refrenu.

Podczas uroczystości o godzinie 11:11 wszyscy zebrani na sali w obecności Sztandaru Szkoły godnie odśpiewali Hymn Państwowy.

Akademii przyglądała się cała społeczność szkolna, Pani dyrektor Agnieszka Śledź, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Nowak, mama uczennicy klasy V i przedszkolaka z oddziału przedszkolnego „0”, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

Uroczystość w formie scenografii i tematyki przygotowały Pani Jolanta Conkała, Pani Marta Kulik i Pani Anna Wakuła wraz z uczniami klasy V i dziewczynkami z klasy VII oraz z przedszkolakami z oddziału przedszkolnego „0”. Treść ludową opracowała Pani Anna Suchodolska.

Za nagłośnienie odpowiedzialna była Pani Dorota Mościcka. W kadrze wszystko uwieczniły Pani Agata Kaciłowicz i  Pani Joanna Papiewska.