Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu

21 marca 2023r. wszystkie przedszkolaki powitały wiosnę. Dzień ten był szczególnie radosny i kolorowy. Żegnanie zimy i przywitanie wiosny związane jest bowiem z miłymi przeżyciami wszystkich przedszkolaków. Przyjście nowej pory roku – wiosny, jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej: zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną, nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Na zajęciach przedszkolaki z pomocą swoich pań, wykonały Marzannę – która jest symbolem srogiej zimy. Historia sięga bardzo dawnych czasów i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę. Niezależnie od imienia, kukła nosiła określoną symbolikę i miała magiczne znaczenie.

Wszystkie przedszkolaki, wraz ze swoimi paniami powitały wiosnę. Przywoływały ją wierszykami, piosenkami i tańcem. Dzieci tęsknią za słońcem, chcą się cieszyć i bawić w jego ciepłych promieniach. Chcą jak najprędzej zrzucić ciepłe kurtki i rękawiczki. Dlatego kolorowym korowodem Marzannę wyprowadził tłum przedszkolaków, który przemaszerował pochodem po Świdrach. W ten sposób dzieci wyraziły swoja radość z przyjścia nowej pory roku.

Zdjęcia p. Anna Wakuła, p. Marta Kulik