Klocki LEGO i aplikacja LEGO® Education SPIKE™  w naszym przedszkolu

W ramach programu Laboratoria Przyszłości przedszkolakom z grupy 5,6 – latków również udało się skorzystać z klocków LEGO Education SPIKE Prime. Niezbędne w tym celu było skorzystanie ze scenariuszy zajęć zamieszczonych w aplikacji LEGO® Education SPIKE™. Dzięki nim udało nam się zbudować klika modeli i połączyć się z komputerem, aby zaprogramować ich ruchy. Wszystkie modele były samodzielnie wykonane przez dzieci, pomoc nauczyciela polegała tylko na wyjaśnieniu sposobu programowania w aplikacji.

Klocki okazały się świetnym narzędziem do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia i analizowania danych. Zestaw składa się z kolorowych klocków LEGO, programowalnego elementu HUB z kilkoma portami, języka programowania Scratch oraz modułów do nauki STEAM. Co się okazało w trakcie pracy, system klocków LEGO ma łatwe w użyciu części i intuicyjne programowanie metodą „przeciągnij i upuść” w języku opartym na Scratch. Dzięki temu dzieci rozpoznawały ikony i same wymyślały ruchy modeli, a kolorowe klocki są bardzo atrakcyjną dla nich zabawką i pobudzają ich kreatywność. Budowały wiele modeli bez instrukcji same wymyślając kształt docelowy.

Zdjęcia i wideo p. Marta Kulik