Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci

W dniu 20.02. 2023 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Łukowie z Wydziału do Spraw Nieletnich – starszym sierżantem Piotrem Safiańskim i z dzielnicową – sierżant sztabową Karoliną Konieczną.
Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji działań wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego. Policjant mówił na temat zagrożeń z którymi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu. Przestrzegał przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówił o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy w grach komputerowych. Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Policjant radził jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania. Przekazała wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich ilustrując je odpowiednimi przykładami.

Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Policjanta. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100).

Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Na zakończenie głos zabrała pani Policjantka. Przypomniała uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwrócił szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych, sprawnym oświetleniu przy rowerze. Natomiast rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Uczniowie z klas I – III zostali obdarowani odblaskowymi misiami, które można przyczepić do plecaka lub kurtki.

Zdjęcia p. Agata Kaciłowicz