Podsumowanie działań w ramach akcji „Szkoła pamięta 2021”

Uczniowie Zespołu Szkół w Świdrach już kolejny raz wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, by uczyć najmłodsze pokolenia szacunku do przeszłości, historii i  tradycji narodu polskiego. Pamięć o tych, którzy odeszli kształtuje narodową tożsamość i uwrażliwia  na potrzebę pielęgnowania wspomnień o naszych bohaterach  i patriotach.
Podobnie, jak w ubiegłych latach, upamiętniliśmy ważne rocznice, wydarzenia i postaci historyczne – tych, którzy polegli w obronie ojczyzny.  W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było obejrzenie filmu Miejsca pamięci na Ziemi Łukowskiej, gdyż na terenie naszego powiatu jest wiele miejsc pamięci w postaci mogił, kapliczek,  krzyży  i  pomników.  Film  dokumentalny  opowiadał o zmarłych bohaterach i ofiarach wojennych.
W dniu 29 października 2021 r. uczniowie klas I – III udali się do miejscowej kaplicy, przy której znajduje się kamień z Tablicą upamiętniającą 100 lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Tablica jest hołdem dla mieszkańców Świdrów, którzy walczyli i ginęli w obronie wolności. Jest też wyrazem pamięci dla ludności cywilnej, która  była  prześladowana,  wywożona  w  głąb  Niemiec i Rosji i oddawała swe życie w  walce  o  wolną  Polskę.  Takimi  bohaterami  są Czesław Suchodolski – wywieziony w głąb Rosji i ksiądz Tchórzewski – kapelan Wojska Polskiego wzięty do niewoli przez Rosjan. Obaj  nie  doczekali  powrotu  do  kraju. Pochylając się nad tablicą pamiętamy również o żołnierzu Armii Krajowej – Kazaneckim, który zginął w Świdrach od kuli rosyjskiego żołnierza. Znakiem pamięci o Nim jest też krzyż na podwórku potajemnie postawiony  nocą przez żołnierzy AK.
Oddając hołd zmarłym i pomordowanym uczniowie zapalili znicze,  postawili wiązankę kwiatów i pomodlili się za tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę; w  tym czasie wspominano również  nauczycieli, którzy nie żyją, a pracowali w naszej szkole.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasi uczniowie sięgnęli również  do rodzinnych wspomnień  swoich  dziadków  i rodziców. Przygotowali bardzo pomysłowe prezentacje i wypowiedzi dotyczące rodzinnych pamiątek, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. W pracach znalazły się bardzo ciekawe zdjęcia i wiele ciepłych wspomnień, które  towarzyszą rodzinnym „klejnotom” i są kojarzone z osobami, które odeszły.

Ponadto w ramach Akcji Szkoła Pamięta  2021 na zajęciach plastycznych  uczniowie przygotowali prace nawiązujące w tematyce do tradycji Świąt Zadusznych.

Uczniowie   przypominali   tradycje  obchodów  tego  święta  również  na  spotkaniach  z wychowawcą. Kultywowanie pamięci  o minionych pokoleniach jest obowiązkiem współczesnego człowieka, ubogaca go  i pomaga zrozumieć „przemijającą postać tego świata”.

Zdjęcia p. Barbara Gajo