3 Maja

…”Jakże jesteśmy szczęśliwe dziś, my polskie dzieci,
w wolnym urodzone kraju!
Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeci
w dniu Trzeciego Maja.
Dziś w wolnej Polsce naród cały święci,
Ten dzień radosny, dzień wolności i chwały”…

230 lat temu, 3 maja1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie, ustawę zasadniczą zwaną Konstytucją 3 Maja.
W ramach obchodu święta majowego, uczniowie Zespołu Szkół w Świdrach spróbowali wyrazić swoje myśli i wiedzę na temat tak ważnego  święta.
Tematem przewodnim było wyszukanie w najbliższym rejonie miejsc związanych z tą ustawą, jej twórcami oraz postanowieniami.
W ramach lekcji historii uczniowie wykonali albumy zawierające ciekawe wiadomości dotyczące najważniejszych myślicieli, działaczy i patriotów tamtego okresu. Wyszukali również   zdjęcia    łukowskich   ulic,   placów,   szkół  i  innych  obiektów   związanych  z konstytucją z 1791 r.
Na lekcjach plastyki wykonane zostały plakaty, rysunki i emblematy upamiętniające to ważne wydarzenie.
Wśród najciekawszych prac należy wymienić albumy: Aleksandry Czechowskiej,
Amelii Dybciak i Eweliny Zabłockiej z klasy VIII.

Wyróżnione prace plastyczne: Mikołaj Krasnodębski i Łukasz Kożuchowski kl. V,
Iwona Szczygielska kl. VI oraz Aleksandra Czechowska, Amelia Dybciak, Ewelina Zabłocka, Piotr Kiełczykowski i Natalia Zabłocka z klasy VII.
Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie.

Zdjęcia p. Elżbieta Soszka, p. Jolanta Conkała