Bezpieczni w wirtualnym świecie – stop cyberprzemocy!!!

Internet z pewnością jest największym, technicznym, osiągnięciem naszych czasów. Jest nieodłącznym elementem życia społecznego, ponieważ otwiera przed nami wiele możliwości. Jednak korzystanie z internetu niesie ze sobą także potencjalne zagrożenia.

Chcąc nauczyć naszych uczniów bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu czy aplikacji mobilnych zorganizowaliśmy w dniach 9 i 10 kwietnia 2024 r., warsztaty „Bezpieczni w wirtualnym świecie – stop cyberprzemocy”. Prowadzącym był dr Maciej Sopyło – trener edukacji medialnej, komunikacji i praw człowieka, posiadający ponad 20 letnie doświadczenie w pracy z grupami. Warsztaty miały na celu przygotować dzieci i młodzież na trudne sytuacje w sieci, nauczyć co robić, gdy jesteśmy świadkami cyberprzemocy, co robić gdy jej doświadczamy, miały wzbudzić refleksję, zastanowienie się nad tym problemem. Oddzielne spotkanie mieli również rodzice naszych uczniów, gdzie podczas dyskusji, wymiany doświadczeń uczyli się jak przygotować swoje dziecko czy nastolatka na cyberprzemoc, jak mu pomóc, gdy już się z nią spotka, jak ważne jest ustalenie zasad korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Rodzice mieli okazję przekonać się, że życie ich dzieci nieustannie „on-line” jest dziś normą, trzeba jednak umiejętnie i z dużą ostrożnością „podejść do tematu” życia w cyberprzestrzeni. Grono pedagogiczne na spotkaniu podsumowującym cykl spotkań, wraz z prowadzącym, podkreśliło jak ważne jest inwestowanie w relacje: w klasie, w szkole, jak ważny jest dialog i empatyczna komunikacja.

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków przekazanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie.

Osoby nadzorujące realizację warsztatów: Anna Wakuła – pedagog szkolny, Marzena Szczygielska – pedagog specjalny.

Zdjęcia p. Anna Wakuła, p. Marzena Szczygielska, p. Agnieszka Śledź, p. Agata Kaciłowicz