„Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym, który koncentruje się na edukacji w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia. Jego głównym celem jest zadbanie o jakość diety dzieci w okresie rozwoju oraz zaszczepianie dobrych nawyków żywieniowych na całe życie.

W ramach programu w klasie I prowadzone są dodatkowe zajęcia pozalekcyjne wg scenariuszy zaproponowanych przez twórców programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Za nami już dwa spotkania. Na pierwszych zajęciach uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie „Dlaczego jedzenie jest ważne?”. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny, a następnie omówili i samodzielnie wykonali piramidę żywienia. Najciekawszym momentem zajęć było badanie i porównywanie wnętrz przekrojonych owoców i warzyw, które dzieci chętnie spożyły ze smakiem i pełną świadomością zawartych w nich witamin i składników mineralnych.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie pod hasłem „Ryba na wigilijnym stole”. Uczniowie  przygotowali kanapki z ciemnego pieczywa z  pyszną, własnoręcznie  przygotowaną pastą z makreli i białego sera. Na koniec zajęć odbyła się wspólna degustacja. Wszyscy uczniowie mimo wcześniejszych uprzedzeń smakowych, bardzo chętnie częstowali się i spożywali „rybne kanapki”. Lekcja zdrowego odżywiania była ciekawa i wzbudziła wiele emocji tym bardziej, że w jej organizacji i przebiegu pomagały mamy: Bartosza Piekarskiego, Patrycji Szczygielskiej i Adama Suchodolskiego.

Tuż po przerwie świątecznej zaplanowane są kolejne zajęcia, na których pierwszoklasiści będą przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki oraz wykonywać różnorodne ćwiczenia zaszczepiające dobre nawyki żywieniowe.

Zdjęcia p. Anna Gajda