„Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę…”

W dniu 24 maja przedszkolaki z wypiekami na twarzy i tornistrem na plecach przybyły do przedszkola wcześniej niż zwykle. Czekała ich wielka wyprawa – wycieczka do Warszawskiego ZOO. Plan wycieczki był bardzo bogaty i interesujący – spotkanie ze starszymi kolegami, z którymi przedszkolaki współpracowały przez cały rok przy realizacji innowacji „Pomysł na wagę złota”. Po czułym pożegnaniu rodziców, wyruszyliśmy w drogę.

W trakcie podróży panie powtórzyły z dziećmi zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się. Wszystkie dzieci zgodnym chórem obiecały, że nie będą oddalać się od grupy. Droga minęła zaskakująco szybko, gdyż radość dzieci sprawiła, iż na ten czas zwykły autokar zamienił się w rozśpiewane przedszkole.

Prawdziwa przygoda rozpoczęła się po wejściu do ZOO. Było to miejsce, w którym wraz z uczniami 3 szkół warszawskich, bawiliśmy się w grę  pt. „Co muszę zrobić w tej sprawie!…”. Było to sprawdzenie wiedzy na temat twórczości Jerzego Ludwika Kerna. Dla naszych dzieci  to również okazja do przezwyciężenia strachu przed czymś nieznanym
i nawiązanie nowych przyjaźni ze starszymi kolegami. Zabawa była przednia, dzieci świetnie sobie poradziły z zadaniami, zapamiętały imiona nowych kolegów z drużyn
i pomimo niesprzyjającej pogody wytrwały do końca gry. Wspaniałą nagrodą były dyplomy i medale dla najlepszych drużyn. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani płytą
z nagraniami wierszy w wykonaniu uczniów i przedszkolaków. Po wyczerpującej zabawie, chwilą wytchnienia był gorący posiłek w restauracji przy słoniarni. Pogoda nie zapowiadała się dobrze, ale dzieci nie dały za wygraną, uprosiły słońce i pięknie wyszło zza deszczowych chmur. Wzmocnieni przekąską, wyruszyliśmy spacerkiem na spotkanie z mieszkańcami ZOO. Dzieci z fascynacją oglądały słonie, zebry i wielbłądy. Widok małych małpek wprawił wszystkich w jeszcze lepszy humor, natomiast olbrzymie pająki, wije i węże wywołały strach, który jednak został przezwyciężony ogromną ciekawością. Dzieci obejrzały duże akwaria z tropikalnymi amazońskimi rybami, odwiedziły żyrafy,  lwy, antylopy, strusie,  przyjrzały się szympansom i gorylom, posłuchały świergotania ptaków i wysłuchały hałaśliwego krzyku papugi Ary.

W drodze powrotnej, wszyscy, choć zmęczeni, byli szczęśliwi  i wspominali fascynującą i niecodzienną przygodę.