„Łysek z pokładu Idy” – iTeatr TVP

Dnia 5. listopada 2021 uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć kolejny spektakl dzięki współpracy z Telewizją Polską. Tym razem zobaczyli adaptację opowiadania Gustawa  Morcinka,  wystawioną  na  scenie  Śląskiego  Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. „Łysek z pokładu Idy” to wzruszająca kolejne pokolenia młodych czytelników historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie   traciły   więc   często   wzrok.   Między   bohaterami   –  górnikiem  Kubokiem,  a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy. Widowisko, które rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe, zostało wyreżyserowane przez Konrada Dworakowskiego, w scenografii Andrzeja Dworakowskiego, muzyka: Piotr Klimek, Filip Sternal.

W spektaklu udział wzięli: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert, Piotr Janiszewski, Michał Skiba.

Spektakl oglądany był przez uczniów ze skupieniem i wzruszeniem.

Zdjęcia p. Małgorzata Juszczyńska