Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak ogromną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz potrzebujących ludzi wśród nas. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu naszej szkoły przygotowali 5 grudnia 2022 r. na Dzień Wolontariusza uroczysty apel, podczas którego członkowie wolontariatu przybliżyli słuchaczom informacje, czym jest wolontariat i jaka jest jego idea.

W kolejnej części uroczystości przekazano informacje dotyczące członków Szkolnego Koła Wolontariatu, funkcjonującego w naszej szkole. Liczba członków Koła liczy 37 uczniów, reprezentantami z poszczególnych klas są:

• Kl. VI – Nikola Suska
  • Kl. VII – Julia Łazuga
  • Kl. VIII – Katarzyna Oskroba

Nauczyciele opiekujący się i koordynujący pracę Szkolnego Koła Wolontariatu:

• Pani Marzena Szczygielska
  • Pani Joanna Papiewska
  • Pani Anna Suchodolska

Szkolne Koło Wolontariatu ma duże wsparcie ze strony Pani dyrektor, samorządu uczniowskiego, pedagoga, SKO, PCK oraz świetlicy.

Apel był także znakomitym momentem dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi już inicjatywami. Były to m.in.:

• pomoc choremu Wojtusiowi z Gołaszyna poprzez zorganizowany kiermasz słodkości oraz wsparcie akcji zbiórki odzieży pt: Szafowanie dla Wojtusia;
  • pomoc w organizację Dnia Życzliwości;
  • udział w akcji Polacy Rodakom, zbieranie darów dla naszych Rodaków poza granicami kraju.

Obecnie nasi wolontariusze przygotowują się do tego, aby umilić czas seniorom z Domu Opieki, poprzez pieczenie pierniczków dla nich i przygotowując kartki świąteczne. Będą również już niebawem kolędować wraz z przedszkolakami dla pensjonariuszy Domu Opieki w Świderkach.

Już teraz zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję Razem na Święta, która ma celu zebranie potrzebnych artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej miejscowości.

Nasi wolontariusze zachęcali również młodszych kolegów do przyłączenia się w starszych klasach do grona pomagających. Pani dyrektor Agnieszka Śledź, zabierając głos, wyraziła ogromny szacunek i podziękowanie dla wszystkich, którzy odpowiedzieli na pomoc drugiemu człowiekowi, wkraczając w szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu oraz wręczyła wolontariuszom identyfikatory z ich imionami.

Szkolny wolontariat to same korzyści dla tych, którym się pomaga, ale i dla tych którzy pomagają, gdyż jak to powiedział patron naszej szkoły Błogosławiony Kard. Stefan Wyszyński

„Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać”, bo „sercem nie można służyć za pieniądze, sercem służy się za darmo, bezinteresownie”, aby poczuć taką potrzebę, że „warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcać”.

Zdjęcia p. Agata Kaciłowicz