„Naród jest jak mocne drzewo” – jubileusz XX – lecia poświęcenia sztandaru i nadania Szkole Podstawowej w Świdrach imienia ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego

W dniu 11 maja 2023 r. świętowaliśmy bardzo waży jubileusz – to już minęło 20 lat, od czasu, kiedy szkoła otrzymała zaszczytne imię ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a doniosłym uroczystościom towarzyszą sztandar i Hymn szkoły; jesteśmy niezmiernie dumni z tego dziedzictwa, jakie ma nieść każde kolejne pokolenie.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w miejscowej kaplicy, odprawioną przez ks. biskupa Kazimierza Gurdę, który w homilii podkreślił ogromne zasługi błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kształtowaniu postaw młodego pokolenia we współczesnym świecie, zwrócił również uwagę na filary wiary, patriotyzmu i rodziny.

W Zespole Szkół wszystkich gości powitała pani dyrektor Agnieszka Śledź:
J. E. ks. biskupa Kazimierza Gurdę, ks. kanonika Pawła Kindrackiego – dyrektora Wydziału Nauczania Katechetycznego, ks. kanonika Adama Kulika – proboszcza parafii Świętej Anny w Jeleńcu i ks. kanonika Andrzeja Kieliszka – proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie; z ramienia władz samorządowych – p. Mariusza Osiaka – wójta gminy Łuków, p. Tadeusza Federczyka – przewodniczącego Rady Gminy Łuków, p. Wojciecha Szczygła – zastępcę wójta, p. Bogdana Wiącka – dyrektora GZO, i innych przedstawicieli gminy Łuków oraz p. Iwonę Kaczor – radną powiatu łukowskiego, p. Bogumiłę Rozwadowską i p. Mirosława Dybciaka – wiceprzewodniczących Rady Gminy, obecnych radnych gminy Łuków, sołtysów, dyrektorów placówek oświatowych oraz Diecezjalną Rodzinę Szkół noszących imię błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Przyjaciół Szkoły – wśród nich sponsorów sztandaru, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły; rodziców – na czele z przewodniczącą Rady Rodziców p. Moniką Nowak i p. Korneliuszem Skwarkiem – zastępcą przewodniczącej, nauczycieli i pracowników, uczniów i dzieci z grupy sześciolatków.

W asyście sztandaru, naszych gości powitały dzieci z oddziału przedszkolnego, które zaprezentowały patriotyczny występ z barwami narodowymi, przygotowany przez p. Martę Kulik.
W dalszej części rozpoczęliśmy uroczysty montaż poetycko – muzyczny, który uwzględniał ogromne zasługi Stefana Kardynała Wyszyńskiego w kształtowaniu się dziejów narodu, który przypomina niezłomne drzewo i orła dostojnie szybującego ku przyszłości pokoleń.

Patriotyczne podniosłe treści ukazywały współczesne dzieje polskiego narodu umęczonego w czasach II wojny światowej, mroku komunizmu, prześladowań za wiarę i w obronie najwyższych wartości – Bóg, Honor, Ojczyzna; w dalszej części zwróciliśmy uwagę na zagrożenia czyhające w okresie wielkiego postępu cywilizacji, przypomnieliśmy testament wielkich Polaków naszych czasów – św. Jana Pawła II, błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki oraz Pokolenia Kolumbów, rotmistrza Pileckiego i Danuty Siedzikówny – Inki. Są oni niedoścignionym wzorem i autorytetem w świecie, który powinien postawić na nieocenioną rolę rodziny i miłości. Niepowtarzalną atmosferę podkreśliły patriotyczne ballady i pieśni religijne, wprowadzając nastrój powagi, skupienia i zadumy. Odświętnie udekorowana sala gimnastyczna przez p. Annę Wakułę i p. Jolantę Wiszniewską – Celińską oraz pomysłowe kostiumy i charakteryzacja uczniów również złożyły się na bardzo udany występ młodzieży z klasy VII, VI, V oraz dzieci z klasy III i I; wszyscy z okazji uroczystego jubileuszu pragnęli zaprezentować się godnie. Scenariusz uroczystości opracowała p. Elżbieta Goławska, we współpracy z p. Anną Suchodolską, p. Dorotą Mościcką i p. Joanną Papiewską. Występ naszych uczniów został nagrodzony gromkimi owacjami i gratulacjami od zaproszonych gości.

W dalszej części jubileuszowego spotkania, Pani dyrektor podziękowała uczniom i wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom za współpracę w organizacji uroczystości. Przypomniała zasługi osób, które przed 20 laty czyniły starania, aby szkoła otrzymała sztandar i zaszczytne imię. Podkreśliła, że wytrwale trwamy przy nauce błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i że „z niego nie zrezygnujemy”. Zabierając głos, nasi Goście gratulowali wyboru Patrona, czasem wracali do wspomnień; a pomysłowe upominki przekazali na ręce Pani dyrektor, życzyli, aby Prymas Tysiąclecia, który patronuje naszej szkole pomagał bogate ponadczasowe treści realizować na co dzień. Uroczyste błogosławieństwo ks. biskupa Kazimierza Gurdy było ostatnim, jakże ważnym akordem naszej uroczystości. Kameralne spotkanie, czasem po latach oraz ożywione dyskusje tworzyły przyjemny i świąteczny klimat uroczystości, która już zapisała się z dumą na kartach naszej szkolnej historii.

„Wszystko postawiłem na Maryję” , niech zawierzenie błogosławionego Stefana Wyszyńskiego będzie dla nas wszystkich bezcennym drogowskazem w życiu…

Zdjęcia: Agata Kaciłowicz

Linki do informacji o naszej uroczystości w lokalnych mediach:

Łuków Podlasie24 Regionalny Portal Informacyjny

Łuków24 INFO