Pierwszaki – czytelnikami. Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klasy I. To wydarzenie miało miejsce 29 listopada 2023 r. w naszej bibliotece szkolnej.

Spotkanie zaczęło się od pogadanki, dzięki której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim to nastąpiło, uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla nich, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Dzieci obiecały, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Gdy nasi najmłodsi uczniowie poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Uroczystego pasowania dokonała Pani dyrektor Agnieszka Śledź. Następnie mali czytelnicy otrzymali z rąk pani dyrektor i wychowawczyni pani Elżbiety Soszki wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Mała książka – wielki człowiek”. Każda wyprawka zawiera następujące pozycje: „Wnuczka antykwariusza” i broszurę dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – stanowiącą poradnik dla rodziców, mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania , a także będący zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Bibliotekarz szkolny pani Jolanta Conkała, wypożyczyła nowym czytelnikom pierwszą książkę.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze i powinno przyczynić się do tego, że biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Życzymy nowym czytelnikom wiele wspaniałych przeżyć z bohaterami czytanych książek.

Zdjęcia p. Elżbieta Soszka