Zajęcia profilaktyczno-edukacyjne w grupie Pszczółek „Naucz się mówić NIE!”

Dzieci nie ponoszą odpowiedzialności za to, że są czasami wykorzystywane, mogą jednak mieć pewien wpływ na to, co je spotyka. Mogą nauczyć się lepiej chronić, rozpoznawać sygnały zwiastujące zagrożenie i unikać go.

W miesiącu lutym dla dzieci 4-5letnich z grupy Pszczółki zorganizowano zajęcia profilaktyczno-edukacyjne pt: „Naucz się mówić NIE!”, w ramach których odbyły się trzy spotkania z pedagog Anną Wróblewską z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łukowie. Miały one formę zajęć z całą grupą i w przystępny sposób wprowadzały dzieci
w bardzo trudny temat, dotyczący zagrożeń płynących ze strony niektórych osób dorosłych. Ukazywały dzieciom najbardziej typowe sytuacje, w których mogą być narażone na wykorzystanie, podkreślały ich prawo i obowiązek do odmowy. Były też świetną okazją do rozmów z rodzicami na ważne dla małych dzieci tematy.

Dzięki tym zajęciom dzieci w aktywny sposób uczyły się właściwego reagowania na zagrożenia ze strony dorosłych i dowiedziały się również, że mówienie NIE nie musi być wyrazem złego zachowania wobec dorosłych.