Dzień Języków Obcych w naszej szkole

09.10.2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy szkolny Dzień Języków Obcych. Klasa VII przygotowała część artystyczną, a jedna z uczennic w ramach dekoracji wykonała wieżę zegarową Big Ben. Chórek szkolny pod kierownictwem pani Anny Suchodolskiej pięknie zaśpiewał i zagrał piosenkę pt. „In the jungle”. Następnie nauczyciele zostali poproszeni o przeczytanie tekstów w różnych językach: od języka polskiego począwszy na esperanto skończywszy. Każdy mógł wylosować dla siebie karteczkę z sentencją łacińską. A nadrzędnym mottem była również sentencja łacińska: Quidquid discis, tibi discis. Czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie. Z takim przesłaniem poszczególne klasy zaprezentowały wybrane kraje europejskie. Klasa I przedstawiła plakat na temat Zjednoczonego Królestwa: jego zabytków, kultury i tradycji. Klasa II opowiedziała wszystkim zebranym o naszym południowym sąsiedzie czyli o Czechach. Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że to w tym kraju po raz pierwszy został użyty termin „robot”. Klasa III wystąpiła tanecznie, ponieważ oprócz starannie wykonanego plakatu na temat Hiszpanii, dziewczęta z tej klasy w przepięknych strojach hiszpańskich tancerek, zatańczyły flamenco. Swoim wykonaniem zachwyciły publiczność. Z klasą IV odwiedziliśmy Francję, a trzej francuscy amanci zaprezentowali widzom plakat z wieżą Eiffla, zaś urodziwe Francuzki w beretach zatańczyły cancana. Od klasy V dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o ciepłej Grecji, a nawet spróbować można było greckich smakołyków. Klasa VI przygotowała bardzo interesujący, śpiewający i smakowity występ. Uczniowie tej klasy wprawili w zachwyt widzów znajomością języka włoskiego, częstowali pizzą i deserem, śpiewali wzruszające piosenki rodem ze słonecznej Italii. Klasa VII przedstawiła najważniejsze fakty o naszym północno-wschodnim sąsiedzie – Litwie. Uczennice wspomniały o stolicy państwa – Wilnie, w którym kształcił się nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz oraz przytoczyły pouczające przysłowie: Ucz się pilnie jak Mickiewicz w Wilnie. Zaś klasa VIII w języku angielskim i polskim opowiedziała wszystkim o Rosji. Zostały również zaprezentowane dania kuchni rosyjskiej: bliny i śledzie pod futrem. Na koniec pani dyrektor i pani Małgorzata Juszczyńska – współorganizatorka wydarzenia – wręczyły gospodarzom klas certyfikaty uczestnictwa w Dniu Języków Obcych. Klasa VII poczęstowała wszystkich cukierkami i karteczkami z cytatami łacińskimi.

Ta uroczystość szkolna nie trwała krótko, ale na długo pozostanie w pamięci zarówno widzów, jak i aktorów. Szczególne podziękowania składamy rodzicom oraz wychowawcom bardzo zaangażowanych w występy swoich klas.

Organizatorkami wydarzenia były panie: Agata Zarzycka, Małgorzata Juszczyńska, Paulina Araj oraz pani Anna Suchodolska. Zdjęcia wykonała pani Agata Kaciłowicz, a nad nagłośnieniem czuwała pani Dorota Mościcka.

lukow24.info/dzien-jezykow-obcych-w-szkole-podstawowej-w-swidrach