Konwencja Praw Dziecka – akcja edukacyjno – czytelnicza

„Weźmy nasze książki i pióra
To najpotężniejsza broń
Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

Słowa, które mówią wszystko o najważniejszym prawie, jakiem jest prawo do nauki i wyrażania własnych myśli.

W Szkole Podstawowej w Świdrach w dniach 20 – 21. 11. 2023 r. odbyło się spotkanie dotyczące Konwencji Praw Dziecka, które zostało oparte o wzruszającą opowieść o sile, która drzemie w każdym dziecku. Że trzeba walczyć o realizację marzeń, pomagać słabszym i rozwijać własne talenty. Że trzeba mieć plan na siebie i cel do którego dążymy.

Przykładem takiej walki stała się dziewczynka z książki Renaty Piątkowskiej „Która to Malala?”. Uczniowie klasy VI zapoznali uczniów z klas IV – VIII z główną bohaterką Malalą, która pochodziła z Pakistanu i mimo groźbą utraty życia ze strony Talibów uczęszczała do szkoły. Śmiało, jako blogerka upominała się o prawa do nauki, wyrażania własnego zdania, dopominała się o równość praw dla dziewczynek i kobiet.

Uczniowie z klasy I – III z Prawami Dziecka zapoznawali się w formie quizów, rebusów, zgadywanek i ciekawych kolorowanek. Pod czujnym okiem wychowawczyń: p. E. Soszka, p. M. Szczygielskiej i p. A. Gajdy obejrzeli film edukacyjny. Dzieci dowiedziały się, dlaczego powstały dla nich prawa, czym jest Konwencja o Prawach Dziecka i do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego.

Całość akcji podsumowała Pani dyrektor Agnieszka Śledź, zwracając uwagę na znaczenie Konwencji Praw Dziecka, która obowiązuje w 193 państwach, lecz nie zawsze jest przez wszystkie przestrzegana. Przypomniała o pomocnej dłoni w rozwiązywaniu problemów wieku szkolnego jakimi są rodzice, nauczyciele, pedagodzy i psychologowie oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Nad całością akcji czytelniczo – edukacyjnej czuwały p. Jolanta Conkała i p. Anna Gajda. Tematyczna dekoracja do Praw Dziecka powstała dzięki staraniom p. Anny Wakuły, p. Jolanty Conkała i zdolnościom plastycznym uczennic z klasy VI – Kornelii Szczuchniak i Patrycji Szczygielskiej.

Wszystkim, którzy wzięli czynny udział w spotkaniu serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia: p. Anna Wakuła, p. Elżbieta Soszka, p. Agata Kaciłowicz, p. Marzena Szczygielska, p. Anna Gajda.