Szkolna Akcja Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W dniu 12 września 2023 r. po raz kolejny wzięliśmy udział w Akcji Narodowego Czytania; w tym roku Para Prezydencka wybrała na 12. edycję „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.
Szkolne czytanie zainaugurowała Pani dyrektor Agnieszka Śledź, wspólnie z panią Haliną Łukasik – emerytowaną sekretarz Zespołu Szkół, którą serdecznie powitała społeczność szkolna, a w dalszej części fragmenty powieści, ukazującej koleje losów rodu Korczyńskich i Bohatyrowiczów na tle ważnych wydarzeń politycznych, czytali uczniowie z klas VI i VIII i inni nauczyciele. Genezę powieści, fragmenty listu Prezydenta RP i główne założenia twórczości  uwieczniającej dramat upadku Powstania Styczniowego przypomnieli nam uczniowie z klasy VIII. W problematykę i ponadczasową wymowę dzieła Elizy Orzeszkowej wprowadziły nas fragmenty filmu „Nad Niemnem” w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego, a klimat minionej epoki, trudną historię przybliżyli nam uczniowie z klasy VI w barwnej inscenizacji, przypominającej zaścianek Bohatyrowiczów.

Na zakończenie spotkania Pani dyrektor podkreśliła, że jest to już 12. edycja Akcji Narodowego Czytania, która promuje polską literaturę, propaguje ideę czytania, jest hołdem dla powstańców narodowych zrywów, łączy społeczność szkolną i ma ponadczasowy charakter; literackie spotkanie z twórczością polskich pisarzy, to również ważna inicjatywa o charakterze narodowym; Pani dyrektor podziękowała paniom – Elżbiecie Goławskiej, Jolancie Conkała, których organizacyjnie wpierały p. D. Mościcka, p. A. Kaciłowicz, p. A. Suchodolska, za przygotowanie uroczystości, która od lat wpisała się w kanon literackich spotkań całej szkolnej społeczności; kształtuje tożsamość, ubogaca wychowywanie młodego pokolenie w duchu patriotyzmu i odkrywa perły polskiej literatury.