Zespół Szkół w Świdrach na uroczystości w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

 

     Na zaproszenie JM Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego  społeczność Zespołu Szkół w Świdrach, na czele z Panią dyrektor Agnieszką Śledź, w asyście pocztu sztandarowego, przedstawicieli samorządu uczniowskiego, rady rodziców, uczniów z klas VI – VIII oraz nauczycieli, wzięła udział w sobotę  27 stycznia 2024 roku o godz. 8.00 w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Akademickim KUL, gdzie zostały wprowadzone relikwie Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, najwybitniejszego absolwenta w dziejach uniwersytetu, który od 20 lat jest również patronem naszej szkoły.

     Ks. Stefan Wyszyński w latach 1925-29 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego, a także Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Studia zakończył doktoratem na podstawie pracy „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. W latach 1946-48 jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza KUL. Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz reaktywowania Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, gdzie prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej. W 1949 r. został wyróżniony najwyższą uniwersytecką godnością – tytułem doktora honoris causa.

    Postać Prymasa Tysiąclecia została podczas uroczystości przybliżona uczestnikom Mszy Św. przez księdza Rektora, który podczas homilii mówił, że współczesny człowiek pozbawiony jest radości, dlatego  ponadczasowy charakter ma przesłanie nauczania Prymasa Tysiąclecia, który jest patronem naszych trudnych czasów.

   Po zakończeniu Mszy Świętej zostaliśmy zaproszeni na śniadanie, w kameralnej przyjaznej atmosferze, a w dalszej części zwiedzaliśmy gmach główny uczelni – miejsca związane ze świętym Janem Pawłem II i Patronem naszej szkoły kard. Stefanem Wyszyńskim. Obecność bł. Stefana kard. Wyszyńskiego na uniwersytecie upamiętnia także pomnik na dziedzińcu Gmachu Głównego, który ukazuje Prymasa oddającego hołd Janowi Pawłowi II. Imię Prymasa nosi również aula w najstarszym gmachu uniwersyteckim.
       Niecodzienna uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń  i skłania ku refleksji „Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka …prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości”. 

Serdeczne podziękowania kierujemy do ks. Rektora za zaproszenie oraz do pracowników KUL, do Państwa Lilianny Kycia, Grzegorza Tutak i Michała Młodzikowskiego, za poświęcony nam czas i opiekę podczas całego naszego pobytu na KUL-u. Koszt dojazdu został sfinansowany z funduszu rady rodziców.

Zdjęcia p. Agnieszka Śledź, p. Małgorzata Juszczyńska