Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 w bieżącym roku odbył się 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024 r. Natomiast 6 lutego odbyła się jubileuszowa Gala DBI 2024 w Warszawie. Zainteresowane osoby miały możliwość zapoznania się ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym. Z naszej szkoły w Gali uczestniczyła p. Marzena Szczygielska.
Głównym partnerem DBI 2024 jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Partnerami akcji zostały firmy: SAMSUNG, Meta, Google, Librus oraz Cyfrowa Polska.

Nasza szkoła rokrocznie aktywnie uczestniczy w obchodach DBI. W tym roku również uczestniczymy z uczniami w webinarach i lekcjach online. Celem naszego uczestnictwa jest poszerzanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci oraz aktywnego i świadomego korzystania z Internetu. Zajęcia edukacyjne realizowane były z wykorzystaniem materiałów i scenariuszy ze stron min. sieciaki.pl, cyfrowobezpieczni.pl i Asy Internetu. Dzieci, podczas zajęć edukacyjnych poznawały podstawowe zagrożenia, które mogą napotkać w sieci oraz sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji. Na zajęciach były wykorzystane filmy, kreskówki edukacyjne, quizy, krzyżówki i prezentacje. Uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Tradycyjnie również prezentujemy zasady bezpieczeństwa w sieci w formie gazetki ściennej, w korytarzu szkolnym. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwróciliśmy uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. W realizację zagadnień DBI są zaangażowani wychowawcy klas i oddziałów przedszkolnych, nauczyciele oraz pedagodzy szkolni.

Zdjęcia p. Agnieszka Śledź, p. Marzena Szczygielska, p. Agata Kaciłowicz, p. Marzena Dudzińska, p. Jolanta Wiszniewska – Celińska.