Dzień Edukacji Obywatelskiej w Gminie Łuków

Dzień Edukacji Obywatelskiej w Gminie Łuków odbył się już po raz dziewiąty, przynosząc wiele inspiracji i wiedzy uczniom. W środę, 7 czerwca 2023 r., reprezentanci samorządów uczniowskich z gminnych szkół spotkali się, by wziąć udział w warsztatach, które prowadziła doświadczona trenerka Centrum Edukacji Obywatelskiej – Klaudia Waryszak – Lubaś. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Joanna Toporowicz z kl. VIII i Dawid Suchodolski z kl. V wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Damianem Antoniuk.

Dzień Edukacji Obywatelskiej jest corocznym wydarzeniem skierowanym do uczniów gminnych szkół podstawowych. Jego głównym celem jest poszerzanie kompetencji obywatelskich młodych ludzi. Każdego roku temat spotkania jest inny. W przeszłości dotyczył on samorządu i procesu stanowienia prawa na najniższym szczeblu, organizacji pozarządowych, wolontariatu oraz edukacji medialnej. Tegoroczne spotkanie skupiło się na temacie „Aktywny obywatel. Dlaczego powinniśmy decydować wspólnie?”. Jego celem było ukazanie współdecydowania jako istotnego czynnika demokracji. Uczniowie poznali sposoby, w jakie obywatele mogą wpływać na sprawy lokalne i globalne, a rezultatem warsztatów było wypracowanie wspólnej wizji szkoły przyszłości.

W trakcie spotkania zastępca wójta, p. Wojciech Szczygieł, skierował serdeczne słowa do uczniów, będąc jednocześnie inicjatorem Dnia Edukacji Obywatelskiej w Gminie Łuków. Podziękował młodym ludziom za ich zaangażowanie w  samorząd uczniowski oraz pracę na rzecz dobra wspólnego. Wydarzeniu towarzyszyli również dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego, Bogdan Wiącek, oraz nauczyciele – opiekunowie uczniów. Dzień Edukacji Obywatelskiej zakończył się wręczeniem uczniom pamiątkowych pism oraz wspólnym zdjęciem, upamiętniającym tę ważną okazję.

Dzień Edukacji Obywatelskiej w Gminie Łuków to nie tylko edukacyjne wydarzenie, ale także inspirujące doświadczenie, które uczy młodych ludzi jak być aktywnymi obywatelami i współdecydować w sprawach społeczności lokalnej.

Zdjęcia p. Damian Antoniuk